Hiszpania: Powstanie kolejny stadion z myślą o MŚ 2030

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Hiszpania: Powstanie kolejny stadion z myślą o MŚ 2030 W październiku 2023 roku przedstawiciele rządu Aragonii, Rady Miasta Saragossy oraz Realu Zaragoza podpisali umowę, na mocy której zobowiązują się do budowy nowego Estadio de La Romareda. „To zdecydowane i nierozerwalne zaangażowanie finansowe w budowę tego obiektu. Nasze trzy instytucje sfinansują ten projekt” – podkreślił wówczas prezydent Aragonii Jorge Azcón.

Reklama

Co się zmieniło od tego czasu?

W grudniu wyżej wspomniane podmioty utworzyły spółkę handlową specjalnego przeznaczenia o nazwie La Nueva Romareda SL. Będzie ona odpowiedzialna za budowę, zarządzanie i eksploatację nowego stadionu. Kapitał zakładowy wynosi 50,5 mln €. W pierwszej kolejności Rada Miasta wniesie wkład o wartości prawa do terenu odpowiadającego własności gruntu, na którym powstanie obiekt. Mowa tutaj o działce o wartości 24,5 mln €. Rząd Aragonii ze swojej strony wniesie kapitał w wysokości 20 mln €, a Real Zaragoza zainwestuje w projekt 6 mln €. Do końca 2028 roku trzy podmioty wniosą dokładnie po 40 mln €. Pozostała część składek będzie uzależniona od ostatecznego kosztu, potrzeb projektu i możliwości dołączenia nowych partnerów. Ideą sygnatariuszy jest to, aby sfinansować 50% prac.

Podmioty spółki La Nueva Romareda SL rozdzielą między sobą po równo 240 000 akcji. W ten sposób Rada Miasta Saragossy będzie miała 80 002 (33,34%); rząd Aragonii 79 999 (33,33%); oraz klub z Saragossy pozostałe 79 999 (33,33%).

Projekt stadionu Nueva Romareda© IDOM | Wizualizacja stadionu Nueva Romareda

Enrique Bunbury pożegna stary obiekt?

Koszt inwestycji szacowany jest na około 140 mln €. Rozpoczęcie prac planowane jest na połowę lipca bieżącego roku. 6 lipca na La Romareda zaśpiewa zdecydowanie najbardziej międzynarodowa gwiazda hiszpańskiego rocka, czyli Enrique Bunbury. To właśnie po tym wydarzeniu na teren obiektu ma wjechać ciężki sprzęt, który rozpocznie rozbiórkę powstałego w 1957 roku stadionu Realu Zaragoza. Na ten szczegóły projektu nie są jeszcze znane. Klub w połowie maja ubiegłego roku przedstawił wizualizację nowego Estadio La Romareda. Koncepcja została opracowana przez hiszpańskie studio projektowe IDOM, nie wiadomo jednak dokładnie czy nadal, i w jakim stopniu, spółka ma zamiar wprowadzić ją życie.

Projekt stadionu Nueva Romareda© IDOM | Wizualizacja stadionu Nueva Romareda

Szansa na organizację mundialu?

Umowa podpisana przez spółkę zostanie przeniesiona na Królewską Hiszpańską Federację Piłki Nożnej (RFEF), tak aby nowa La Romareda mogła ubiegać się o organizację Mistrzostw Świata w 2030 roku. Włodarze RFEF powiedzieli nam, że w przypadku powstania nowego stadionu Saragossa dostanie zielone światło oraz wsparcie podczas starań o miano gospodarza Mundialu, - powiedział prezydent Aragonii Jorge Azcón.

Stadion La Romareda w nowej odsłonie z pewnością będzie kolejną perełką na mapie Hiszpanii, a federacja z pewnością będzie miała nie lada problem podczas tworzenia ostatecznej listy proponowanych na MŚ 2030 obiektów.

Projekt stadionu Nueva Romareda© IDOM | Wizualizacja stadionu Nueva Romareda

Reklama