Argentyna: Co słychać na Mâs Monumental?

źródło: Forbes; autor: Paulina Skóra

Argentyna: Co słychać na Mâs Monumental? Magazyn Forbes opublikował raport, w którym stadion River Plate jest określany „największym w Ameryce Południowej”. Wskazano także, że Mâs Monumental jest jednym najbardziej lukratywnych aktywów klubu przynoszącym duże korzyści. Jak zostało to uargumentowane?

Reklama

Stabilna sytuacja

Zdaniem dziennikarza Josepha O'Sullivana decydujące znaczenie miały przeprowadzone prace, które zwiększyły możliwości Monumental. Zmodernizowane trybuny pomieszczą aż 84 567 widzów. W raporcie szczególnie podkreślono zlikwidowanie bieżni lekkoatletycznej i dodanie nowego sektora premium, co ma zdecydowanie poprawić komfort oglądania meczów.

Chociaż branża piłkarska może być dochodowa, utrzymanie przychodów powyżej kosztów nie jest łatwe dla żadnego klubu. Sprzedaż zawodników, sponsoring, kontrakty telewizyjne i sprzedaż towarów to kolejne kluczowe źródła dochodów – czytamy w raporcie. Joseph O'Sullivan podkreślił, że zyski ze stadionu i sprzedaży zawodników to dwa najistotniejsze źródła dochodów River Plate. Transferu Juliána Álvareza za 23 mln $ do Manchesteru City czy Lucasa Beltrána, którego niedawno sprzedano do Fiorentiny za 13 mln $, to nieodosobnione przypadki. Dzięki temu klub utrzymuje stabilną sytuację finansową.

Mâs Monumental© River Plate

Maszyna do zarabiania pieniędzy

Stosunkowo niedawno podpisany został siedmioletni kontrakt dotyczący praw do nazwy stadionu, w ramach którego klub otrzyma 20 mln $. River Plate osiągnął także porozumienie z Argentyńskim Związkiem Piłki Nożnej (AFA) w sprawie częstszego organizowania meczów Reprezentacji Narodowej. Również artyści tacy jak The Weeknd, Taylor Swift i Red Hot Chilli Peppers mieli zarezerwowane kilka terminów koncertów na legendarnej scenie Millonario. Wydarzenia zapewniły klubowi dodatkowy dochód, jakiego nie ma żadna inna drużyna w Argentynie. Nowa restauracja na stadionie, loże i przestrzeń gościnna oznaczają, że River Plate pozostawiło w tyle wielu swoich rywali, wprowadzając swój stadion w XXI wiek podobnie jak najlepsze stadiony w Europie i Ameryce Północnej – podsumował O'Sullivan.

Mâs Monumental© River Plate

Jak przebiega renowacja stadionu?

28 stycznia River Plate rozegrało swój kolejny mecz na odnowionym Mâs Monumental. Na kibiców czekało jednak tym razem jeszcze więcej zmian i nowych przestrzeni. Między innymi pojawiły się nowe krzesełka. W sumie zamontowano ponad 55 000 składanych foteli spełniających standardy FIFA, zastępując te służące widzom aż od 1978 roku. Na sektorze Centenario Baja zainaugurowano nowe wejście na trybuny o takich samych wymiarach jak wejście główne, aby zapewnić lepszy przepływ ludzi. W tym samym czasie na zapleczu trybuny Sívori Baja wybudowano nową łazienkę dla kobiet, aby zrównać liczbę toalet męskich i żeńskich. Natomiast jeśli chodzi o dolne trybuny, to w sektorach Sívori i Centenario zdemontowano okapy krat zabezpieczających. Wszystko po to, aby poprawić widoczność kibicom znajdującym się w pierwszych rzędach popularnej trybuny. Zakończono także budowę nowych 46 boksów Sívori Media, nowego pierścienia 360° oraz restauracji Banda. Kibice mogą także cieszyć się nowymi, nowocześniejszymi stoiskami gastronomicznymi, które rozmieszczone są na poszczególnych trybunach i sektorach stadionu. W nadchodzących miesiącach powstaną kolejne łazienki i wejścia, a w ostatnim etapie prac dokończone zostaną detale estetyczne.

Zakończono prace związane z rozbudową i remontem parkingu. Dodano trzy poziomy, pozostawiając cztery zadaszone piętra i jedno otwarte, zwiększając liczbę miejsc z 535 do 1169. Oprócz powiększenia powierzchni wprowadzono trzy nowe windy i 922 czujniki, aby zmniejszyć ruch podczas poszukiwania wolnego miejsca i poprawić przepływ pojazdów w dni meczowe. Powstały także specjalne parkingi dla rowerów oraz motocykli. Nowością jest także dojście z parkingu na stadion, gdyż wybudowano wewnętrzną kładkę dla pieszych, która łączy się z pierścieniem loży na trybunie San Martín. Most ma 35 metrów długości, jest klimatyzowany i przeszklony, dzięki czemu można zobaczyć okolice Mâs Monumental.

Mâs Monumental© River Plate

A co z murawą?

Portal El Destape zwrócił jednak uwagę na jeden problem, który był widoczny podczas meczu otwarcia tak odnowionego stadionu River Plate. W zapowiedzi meczu z Argentinos Juniors trawa wyglądała dobrze, ale inaczej było w momencie rozpoczęcia meczu. Pomimo ciężkiej pracy specjalistów, w niektórych sektorach był wyraźny problem z płynną grą - głównie w obszarze pola karnego od strony trybuny Centenario. Murawa Monumental miała zostać naprawiona na następny mecz, który rozegrano w niedzielę 4 lutego. Piłkarze River wygrali to spotkanie 5:0, więc nie musieli szukać wymówek w postaci nierównego pola gry.

Mâs Monumental© River Plate

Reklama