Anglia: Powstanie „Wembley Północy”?

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Anglia: Powstanie „Wembley Północy”? Old Trafford potrzebuje modernizacji, a nowy właściciel mniejszościowy ma wielkie plany w związku z tą inwestycją. Sir Jim Ratcliffe zamierza zamienić stadion Manchesteru United w „Wembley Północy” i chce ubiegać się o fundusze rządowe na pomoc w renowacji.

Reklama

Akcje w rękach miliardera

Sir Jim Ratcliffe w wigilię Bożego Narodzenia ogłosił zakup 25% akcji Manchesteru United. Inwestor kupi także do 25% akcji klasy A. Transakcja podlega zatwierdzeniu przez Premier League. Miliarder po sfinalizowaniu transakcji otrzyma kontrolę nad sprawami sportowymi klubu i będzie miał opcję pierwokupu większej liczby akcji klasy B od Glazerów, jeśli zdecydują się na sprzedaż. Kilka dni temu obecni akcjonariusze głosowali na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu za przyjęciem specjalnej uchwały, zgodnie z którą akcje klasy B nie zostaną zamienione na akcje klasy A po trafieniu w nowe ręce.

Old Trafford© Airviews Photography (cc: by-nd)

Kilkaset milionów na infrastrukturę

Jedną z pierwszych rzeczy, które Sir Jim Ratcliffe chce zrobić, jest poprawa infrastruktury należącej do Manchesteru United. Miliarder na ten cel planuje przeznaczyć 239 mln £. Źródło bliskie Ratcliffe'owi powiedziało w rozmowie z The Telegraph, że chce on stworzyć Wembley Północy, które mogłoby konkurować z londyńskim stadionem narodowym o pojemności 90 000 miejsc. Sir Ratcliffe uważa, że klub potrzebuje absolutnie najnowocześniejszego stadionu, który zrobi wrażenie.

Projekt mógłby zostać sfinansowany przez rząd w ramach programu Leveling Up, ponieważ poprzez stworzenie nowych miejsc pracy oraz pobudzenie gospodarcze, doskonale wpisuje się on w jego założenia.

Old Trafford© Adam Koprowski

Koniec Teatru Marzeń?

Ratcliffe jest przekonany, że kibice opowiedzieliby się za budową zupełnie nowego stadionu, gdyby powstał na terenie otaczającym Old Trafford. W zeszłym roku Manchester United zlecił firmie architektonicznej Populous i konsultantom ds. zarządzania Legends International opracowanie planów przebudowy Teatru Marzeń. Całkowicie nowy stadion mógłby być jednak najlepszym rozwiązaniem.

Podobnego zdania jest dyrektor zarządzający firmy architektonicznej Populous, Chris Lee, który wielokrotnie zwracał uwagę na problemy obecnego obiektu. Budynek osiąga kres swojego naturalnego życia; okablowanie, instalacja elektryczna... wszystko zbliża się do terminu przydatności do użycia - powiedział w grudniu w rozmowie z Daily Telegraph. Old Trafford to obecnie największy stadion piłkarski w Anglii, na którym odbywają się rozgrywki ligowe. Może on pomieścić nieco ponad 74 000 widzów.

Reklama