Włochy: Nowa murawa na San Siro

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Włochy: Nowa murawa na San Siro Włodarze Interu Mediolan i AC Milanu zdecydowali się na całkowitą wymianę murawy w czasie, gdy Nerazzurri uczestniczyli w Superpucharze Włoch rozgrywanym w Arabii Saudyjskiej. W związku z tym mecz Inter – Atalanta został przełożony na inny termin, aby było wystarczająco dużo czasu na wykonanie potrzebnych prac.

Reklama

Żmudny, ale potrzebny proces

Stan murawy już od dłuższego czasu dawał się we znaki grającym na niej drużynom. Prace rozpoczęły się 14 stycznia tuż po zakończeniu spotkania pomiędzy Milanem a Romą, tak aby wszystko było gotowe na kolejny domowy mecz Rossoneri, który odbędzie się 27 stycznia. Proces ten składał się z kilku etapów. Najpierw, po usunięciu starych, ułożono nowe rolki naturalnej murawy, a następnie rozpoczęła się najbardziej delikatna i długa operacja, czyli układanie fragmentów sztucznej trawy za pomocą specjalnych maszyn.

Od około dziesięciu lat nawierzchnia na stadionie w Mediolanie ma charakter hybrydowy, co oznacza, że składa się w 15% z nitek z tworzywa sztucznego, wkomponowanych w trawnik i odsetek ten nie uległ zmianie. Kolejnym etapem, który zakończy się w tym tygodniu, jest zakładane plastikowych nici zmieszanych z naturalnymi. Nowa murawa zostanie przetestowana przez piłkarzy Milanu w przeddzień meczu z Bolonią.

San Siro Stadium© Grzegorz Kaliciak 

Ogromna eksploatacja murawy

Milan i Inter zarządzają obiektem za pośrednictwem firmy MI Stadio. Decyzja o wymianie murawy zapadła, ponieważ gęstość trawy, szczególnie w środku pola, była mniejsza niż w pozostałych sektorach. Nie jest to nic, co zagrażałoby bezpieczeństwu fizycznemu zawodników, ale piłka na pewno w tych miejscach poruszała się gorzej niż gdzie indziej. Na San Siro co sezon jest rozgrywanych niemal 50 spotkań.

Wymiana po dwóch latach

Za prace nad wymianą murawy na stadionie odpowiedzialny jest Giovanni Castelli, który ostatnie tygodnie spędził w Riyadzie, gdzie zajmował się przygotowaniem boisk treningowych dla czterech drużyn biorących udział w Superpucharze Włoch. Łączny koszt wymiany nawierzchni na San Siro szacowany jest na 500 000 €. Poprzednia wymiana murawy miała miejsce niemal dokładnie 2 lata temu. Wówczas w ciągu 17 dni rozegrano aż 8 meczów (a 2 w ciągu zaledwie 24 godzin).

San Siro Stadium© Grzegorz Kaliciak 

Reklama