Mistrzostwa Świata 2034: Poznaliśmy gospodarza turnieju

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Mistrzostwa Świata 2034: Poznaliśmy gospodarza turnieju Nie było wątpliwości, że piłkarski mundial w 2034 roku odbędzie się w Azji i/lub Oceanii. FIFA zachęcała wszystkie federacje z tej części świata do zgłaszania swoich kandydatur. Termin składania ofert upłynął z końcem października i ostatecznie wpłynęła tylko jedna aplikacja. Kandydatura została już zatwierdzona.

Reklama

Kto gospodarzem mundialu w 2034?

Na początku października FIFA zatwierdziła gospodarzy Mistrzostw Świata w 2030 roku. Turniej odbędzie się w sześciu krajach na trzech kontynentach. Argentyna, Urugwaj i Paragwaj będą gospodarzami po jednym meczu w ramach upamiętnienia 100. rocznicy pierwszych Mistrzostw Świata. Pozostałe mecze odbędą się w Hiszpanii, Portugalii i Maroku.

W tym samym okresie FIFA rozpoczęła proces składania ofert na organizację Mistrzostw Świata w 2034 roku, a stowarzyszenia członkowskie z Azji i Oceanii zostały zaproszone do składania swoich propozycji, zgodnie z zasadą rotacji kontynentalnej. Arabia Saudyjska natychmiast ogłosiła swój zamiar złożenia oferty.

http://stadiony.net/stadiony/ksa/king_abdullah_stadium_jeddah© King Abdullah Sports City Jeddah

Po ogłoszeniu FIFA, dyrektor generalny Football Australia James Johnson powiedział, że jego federacja bada możliwość złożenia oferty. Jednak termin ustalony przez FIFA, 31 października, nie pozostawił związkowi zbyt wiele czasu na przygotowanie propozycji i organ zarządzający doszedł do wniosku, że nie decyduje się na kandydowanie. Zainteresowane były jeszcze kraje Azji Południowo-Wschodniej, a także Nowa Zelandia, Malezja i Singapur, Chiny oraz Kazachstan z Uzbekistanem. Ostatecznie do FIFA wpłynęła jedynie oferta Saudyjczyków.

Arabia Saudyjska zorganizuje Mistrzostwa Świata 2034

Saudyjczycy mieli poparcie większości Azji, Afryki i Ameryki Środkowej. Najbardziej oburzeni ich wyborem są Australijczycy. Uważali oni, że wybór był od początku przesądzony ze względu na bliskie relacje Infantino z księciem Mohammedem Bin Salmanem, saudyjskim następcą tronu. Poza tym FIFA jest zadowolona ze sposobu organizacji Mistrzostwa Świata w Katarze, które po raz pierwszy w historii zostały rozegrane w listopadzie i grudniu. Ten turniej znacząco przybliżył Saudyjczyków do celu.

Kilka tygodni temu brytyjskie media opisywały, że FIFA od początku planowała przyznać Arabii prawo do organizacji mundialu. Łącząc kandydatury z Europy, Afryki i Ameryki Południowej na rok 2030, ograniczyła ich konkurencję. W ciągu najbliższego roku Saudyjczycy będą dopracowywać swoją ofertę, współpracując przy tym ze światową federacją. Oczekuje się, że ostateczna oferta zostanie zatwierdzona na kongresie FIFA pod koniec 2024 roku. Oczekuje się, że Arabia Saudyjska zniesie zakaz sprzedaży alkoholu na czas trwania turnieju w swoim kraju.

King Fahd International Stadium© Mohd Azli Abdul Malek

FIFA złagodziła zasady przyznawania organizacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej dotyczące istniejących stadionów, co prawdopodobnie znacznie pomogło Arabii Saudyjskiej w walce o organizację turnieju w 2034 roku. FIFA zmniejszyła wymaganą liczbę istniejących stadionów z siedmiu do czterech. Kraj ma już cztery duże stadiony w budowie lub modernizowane przed Mistrzostwami Azji w 2027 roku, których jest gospodarzem. Pamiętajmy, że Mistrzostwa Świata mężczyzn zostaną rozszerzone do 48 reprezentacji w 2026 roku, kiedy to USA, Kanada i Meksyk będą współgospodarzami.

Reklama