Brazylia: Stadionowy zawrót głowy w największym mieście półkuli południowej

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Brazylia: Stadionowy zawrót głowy w największym mieście półkuli południowej ...Czyli w brazylijskim São Paulo. Zabieramy Cię na daleką wycieczkę za ocean, gdzie piłka nożna jest religią. Poznasz bliżej 3 stadiony, które są domami największych brazylijskich klubów. Oblegane i uwielbiane przez kibiców, świadczą o znaczeniu piłki nożnej w największym kraju Ameryki Południowej.

Reklama

Czy ten temat jest dla Ciebie interesujący? Jeśli tak, zapisz się do naszego newslettera, z którego pochodzi ten tekst. Będziesz wówczas otrzymywał podobne treści częściej i szybciej!

Neo Quimica Arena

São Paulo to największe miasto Ameryki Południowej oraz półkuli południowej położone nad rzeką Tietê. Drużyną, która ma najwięcej fanów w mieście jest Corinthians - oficjalne konto klubu obserwuje na Instagramie ponad 10 mln osób. Stadion Corinthians - Neo Química Arena - to obiekt o niecodziennym wyglądzie. Jego prostopadłościenna forma była często krytykowana, a zadaszenie uznawane za niefunkcjonalne z powodu zawieszenia wysoko ponad widownią. Z drugiej strony z tego powodu arena jest jedyna w swoim rodzaju oraz uwielbiana przez kibiców.

Corinthians starali się o budowę nowego stadionu już od ostatnich lat XX wieku, jednak cztery kolejne projekty przepadły niezrealizowane. Dopiero zwycięstwo w wyścigu o Mistrzostwa Świata 2014 otworzyło drzwi do publicznego wsparcia budowy. I choć pierwotnie areną otwarcia mistrzostw miał być większy Morumbi, ostatecznie FIFA zleciła budowę nowej areny, co było przedmiotem kontrowersji. Za bramkami obiektu Corinthians architekci zostawili tylko jeden poziom widowni i wolne miejsce pod ewentualną rozbudowę. Ten element wykorzystano przed otwarciem Mundialu 2014, zwiększając pojemność do ponad... 68 000 widzów.

Neo Quimica Arena© instagram: @cairo.pilot

Estádio do Pacaembu

Innym obiektem w brazylijskim mega-mieście jest Estádio do Pacaembu. Ten monumentalny stadion stał się punktem orientacyjnym centrum Sao Paulo już w 1940 roku, kiedy został otwarty. W tym czasie był nie tylko największym, ale też najnowocześniejszym obiektem sportowym w całej Ameryce Południowej. Trybuny o kształcie podkowy wieńczy efektowna brama w stylu art deco, zachowana do dziś jako zabytek.

Obiekt jest miejski, przez co nigdy nie był przypisany do tylko jednego klubu. Najczęściej swoje spotkania rozgrywali tu jednak Corinthians, dla których czas na wyprowadzkę przyszedł dopiero po decyzji o budowie wspomnianego już wyżej własnego stadionu w dzielnicy Itaquera.

Estadio do Pacaembu© @sampadrones

Allianz Parque

Na uznanie zasługuje z pewnością jescze jeden obiekt miasta tętniącego piłką nożną - Allianz Parque. Całkowita przebudowa jednego z najlepiej położonych stadionów Sao Paulo ruszyła w 2010 roku, równolegle z arenami Mistrzostw Świata 2014. W wypadku tego stadionu inwestycja nie była jednak częścią turnieju, lecz efektem prywatnego partnerstwa klubu z gigantem w zarządzaniu stadionami, AEG.

Budowa stadionu wystartowała co prawda jeszcze w 2010, ale pierwotnego terminu ukończenia w połowie 2013 nie udało się dotrzymać. Przestoje, tragiczny wypadek na budowie i zmiany koncepcji spowodowały oddanie obiektu dla publiczności dopiero 19 listopada 2014.

Allianz Parque© Instagram: @da.frias

Reklama