Anglia: Pionierska wizja Brighton - własny stadion dla drużyny kobiet

źródło: stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Anglia: Pionierska wizja Brighton - własny stadion dla drużyny kobiet Brighton & Hove Albion inicjatorem rewolucji w kobiecej piłce nożnej? Istnieją plany na budowę pierwszego w Anglii stadionu dla profesjonalnej drużyny kobiecej. Byłoby to historyczne wydarzenie na skalę międzynarodową.

Reklama

Odważny krok Brighton & Hove Albion w kierunku kobiecej drużyny piłkarskiej

Obraz kobiecej piłki nożnej w Brighton może się diametralnie zmienić, a dyrektor generalny klubu, Paul Barber, ogłosił ambitny plan budowy dedykowanego stadionu dla kobiecej drużyny Brighton & Hove Albion. To przełomowe posunięcie ma na celu "napędzenie rozwoju" kobiecych rozgrywek poprzez stworzenie obiektu dostosowanego do piłkarek i ich fanów, co jest pierwszą tego typu koncepcją na świecie. Obecnie rozgrywająca swoje domowe mecze na Broadfield Stadium w Crawley Town drużyna kobiet odnotowała znaczny wzrost frekwencji, co wskazuje na rosnącą rzeszę fanów, którzy zasługują na dom bliżej serca miasta.

Proponowany stadion wypełniłby lukę między kameralnym Broadfield Stadium a pojemnym Amex Stadium, na którym gra męska drużyna. Wizja zakłada stworzenie modułowego, średniej wielkości obiektu, który mógłby zostać rozbudowany w odpowiedzi na rosnącą popularność drużyny kobiet. Plan Barbera nie polega tylko na budowie stadionu, ale na stworzeniu przestrzeni, która zaspokoi preferencje kibiców płci żeńskiej, potencjalnie wyznaczając nowy standard dla obiektów sportowych na całym świecie.

Broadfield Stadium© Frank Jasperneite | Broadfield Stadium

Katalizator rozwoju kobiecego futbolu i równości w sporcie?

Jednogłośne poparcie rady miasta Brighton i Hove dla lokalizacji tego stadionu podkreśla zaangażowanie miasta w rozwój kobiecego sportu. Posunięcie to jest postrzegane jako katalizator, który może zainspirować inne miasta do pójścia w te ślady, uznając rosnącą popularność i potencjał kobiecej piłki nożnej. Decyzja rady odzwierciedla szerszą ambicję docenienia wkładu kobiet w sport na równi z mężczyznami, mając nadzieję na powtórzenie historii sukcesu męskiej drużyny, która odnotowała niedawno spektakularny rozwój.

Zaangażowanie w budowę stadionu jest postrzegane jako kluczowe dla przyszłości kobiecej drużyny, której trenerka, Melissa Phillips, również ma ważną rolę w doprowadzeniu przedsięwzięcia do końca. Oczekuje się, że nowy stadion zapewni znaczący impuls nie tylko dla wyników drużyny, ale także dla lokalnej gospodarki i społeczności. Jako że kobieca drużyna Brighton & Hove Albion rywalizuje na najwyższym szczeblu rozgrywek piłkarskich w Anglii, nowy stadion mógłby stać się przykładem dla reszty stawki The FA Women’s Super League.

Amex Stadium© Stuart Noel Fuller | Amex Stadium

Reklama