Wałbrzych: Stadion Nowe Miasto będzie modernizowany

źródło: Stadiony.net; autor: Maciek Ściłba

Wałbrzych: Stadion Nowe Miasto będzie modernizowany Umowa z wykonawcą przebudowy największego wałbrzyskiego obiektu została podpisana. Blisko 100-letni obiekt długo czekał na tę chwilę i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już niebawem ponownie będzie mógł służyć mieszkańcom miasta.

Reklama

Stadion Nowe Miasto się doczekał

Gruntowna przebudowa Stadionu Miejskiego w Wałbrzychu urosła niemal do rangi telenoweli. O odrestaurowaniu historycznej areny mówi się już od ponad dekady, jednak dopiero w 2022 roku poczyniono formalne kroki, które ostatecznie doprowadziły do startu modernizacji. Wówczas miasto leżące na przedgórzu sudeckim otrzymało z pierwszej edycji rządowego programu Polski Ład blisko 40 mln zł na realizację tej inwestycji. Kwestie proceduralne, a także wykonanie projektu sprawiły, że przetarg ogłoszono dopiero w marcu 2023 roku. Niestety wszystkie oferty przekraczały założony budżet. Jeśli lubisz sport, możesz spróbować podreperować swój domowy budżet.

Do postępowania zgłosiły się dwie firmy. Wyższa oferta na prawie 80 milionów złotych została przesłana przez PROJPRZEM Budownictwo Sp. z o.o. z Bydgoszczy. Niższa na kwotę nieco ponad 62 miliony złotych złożona została przez STRABAG Sp. z o.o. - lider z Pruszkowa i TAMEX Obiekty Sportowe S.A. - partner z Warszawy. Miasto Wałbrzych było w stanie ze środków własnych dołożyć nieco ponad 4 mln zł, co oznaczało, że niższa propozycja przekraczała maksymalny budżet inwestycji o ponad 18 mln zł. Oczywiście magistratowi nie pozostało nic innego jak unieważnić ten przetarg. 

Stadion Nowe Miasto© Urząd Miejski w Wałbrzychu

Miejscy radni postanowili jednak nie rezygnować z planów i wszelkimi możliwymi siłami doprowadzić do zrealizowania powstałego projektu. W związku z tym w lipcu ogłoszono drugi przetarg. Przedsiębiorstwa miały blisko miesiąc na to, aby ponownie przesłać oferty. Tym razem zgłosiły się cztery podmioty. Konsorcjum firm STRABAG i TAMEX ponownie oczekiwało ponad 62 mln zł. DABRO–BAU F.H.U. ze Świdnicy zaproponowało nieco ponad 58 mln zł. Podobna oferta wpłynęła od Polimex Budownictwo Sp. z o.o. Najniższa propozycja – 49,5 mln zł została jednak złożona przez przedsiębiorstwo MORIS Polska Sp. z o.o. z Warszawy.

Władze Wałbrzycha tym razem nie unieważniły przetargu, tylko zdecydowały się poszukać brakujących środków. W związku z tym podczas wrześniowej sesji rady miasta postanowiono dokonać potrzebnych przesunięć w budżecie. W związku z tym Wałbrzych dołoży do realizacji projektu nie 4 mln, a ponad 10 mln zł. To porozumieć się z firmą, która w swoim portfolio może się pochwalić budową takich obiektów jak m.in. Stadion Sportowy w Tarnowie przy ul. Traugutta, Stadion lekkoatletyczny w Ostródzie, a także Stadion Miejski w Wyszkowie. 

11 października 2023 w Hali Lekkoatletycznej w Wałbrzychu, w obecności przedstawicieli wałbrzyskich klubów sportowych prezydent Roman Szełemej podpisał umowę z wykonawcą modernizacji obiektu przy ul. Chopina 1a - firmą MORIS Polska Sp. z o.o.

Co uwzględniają plany przebudowy Stadionu Nowe Miasto?

Arena przy ul. Chopina w Wałbrzychu to obiekt wybudowany jeszcze w czasach Republiki  Weimarskiej. Jego inauguracja miała miejsce w 1926 roku. Po zakończeniu II wojny światowej miasto ponownie znalazło się w granicach Polski. Rok później gospodarzem Stadionu Nowe Miasto stał się Górnik Wałbrzych. Konstrukcja przez dekady nie była remontowana i sukcesywnie niszczała. Dopiero w 2011 roku ogłoszono zamiary przywrócenia jej dawnego blasku. Jednak dopiero kilka lat później stworzono plan modernizacji areny. 

Stadion Nowe Miasto© Jörg Pochert

Umowa podpisana w październiku zakłada prace związane z rozbiórką starych trybun, a następnie wzmocnieniem ziemnych wałów, na których się one znajdowały. W ich miejscu powstaną częściowo zadaszone sektory z krzesełkami opartymi na stalowym szkielecie. Renowację przejdzie także murawą, pod którą ma zostać zainstalowany nowy system nawadniania. Obiekt wzbogaci się o cztery maszty oświetleniowe.

Na Stadionie Nowe Miasto powstanie również strefa lekkoatletyczna – bieżnia z sześcioma torami, rów do biegu z przeszkodami, skocznie w dal, wzwyż i o tyczce, a także rzutnie do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i młotem. Renowację przejdzie  infrastruktura techniczna – szatnie, kasy, toalety oraz parkingi. Stadion będzie posiadał certyfikację PZPN, pozwalającą Górnikowi na grę w piłkarskiej III lidze, a także kategorię PZLA na poziomie IVa. To oznacza, że nie będzie możliwości organizacji na tym obiekcie Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkoatletyce. Termin wykonania wszystkich prac, zgodnie ze specyfikacją to do 24 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Reklama