Częstochowa: Raków zagra na ArcelorMittal Park

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Częstochowa: Raków zagra na ArcelorMittal Park Mistrz Polski z powodów ograniczeń infrastrukturalnych nie może rozgrywać u siebie meczów w dalszych fazach europejskich pucharów. Na ratunek częstochowianom przyszedł Zagłębiowski Park Sportowy. Właśnie podpisano umowę, która pozwoli występować Medalikom w Sosnowcu przez kolejne 3 lata. Tymczasem w Częstochowie ruszył przetarg na poprawę infrastruktury obiektu przy Limanowskiego.

Reklama

Medaliki zagrają w Sosnowcu

Dla Rakowa Częstochowa przerwa między sezonami to czas sporych zmian. Z klubu odszedł długoletni trener pierwszej drużyny Marek Papszun, a jego miejsce zajął jego dotychczasowy asystent Dawid Szwarga. Medaliki pożegnały też inną legendę Tomasa Petraska, który wybrał ofertę gry w Korei Południowej. Raków pozyskał nowego partnera technicznego, a została nim firma Adidas, tym samym kończąc współpracę z producentem odzieży sportowej 4F. Sponsorem strategicznym klubu spod Jasnej Góry została zaś międzynarodowa platforma do inwestowania w aktywa cyfrowe – zondacrypto.

RKS aktualnie przebywa na zgrupowaniu w Austrii, gdzie przygotowuje się do meczów pierwszej rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Rywalem Czerwono-Niebieskim będzie estońska FC Flora Tallinn. Pierwsze spotkanie odbędzie się 11 lipca na Miejskim Stadionie Piłkarskim Raków przy Limanowskiego. Rewanż zaplanowano na 18 lipca na A. Le Coq Arenie w stolicy Estonii. W przypadku awansu częstochowian do kolejnej rundy ich przeciwnikiem będzie najprawdopodobniej azerski Karabach Agdam, który wcześniej będzie musiał uporać się z Lincoln Red Imps z Gibraltaru.

ArcelorMittal Park© ArmagieDron

Raków mecze pierwszych trzech rund eliminacji do LM, a po ewentualnym odpadnięciu, także i czwartej rundy eliminacji Ligi Europy i Ligi Konferencji będzie mógł grać w Częstochowie. Awans dalej spowoduje konieczność rozgrywania meczów domowych poza Limanowskiego. Medaliki właśnie ogłosiły, że znalazły obiekt zastępczy. Został nim sosnowiecki ArcelorMittal Park.

3 lipca na płycie boiska stadionu przy Górce Środulskiej podpisana została umowa pomiędzy spółką Zagłębiowski Park Sportowy a Rakowem Częstochowa. Zakłada ona, że Czerwono-Niebiescy będą mogli rozgrywać mecze w Sosnowcu przez kolejne trzy lata. Ma się rozumieć, że nastąpi to tylko w przypadku, gdy RKS wyrazi taką potrzebę. Aktualnie trwa proces dostosowywania areny i weryfikacji pod kątem wymogów UEFA, co zakończy się przyznaniem odpowiedniej kategorii umożliwiającej grę we wszystkich fazach rozgrywek europejskich. Czerwono-Nibiescy liczą, że pierwszy mecz na ArcelorMittal odbędzie się już niebawem.

Co ciekawe, na obiekcie Zagłębia Raków będzie mógł występować w roli gospodarza nie tylko w pucharach. Po zdobyciu tytułu przez Medaliki mistrzostwa Polski na murawie stadionu w Częstochowie pojawił się premier Morawiecki, który obiecał dofinansowanie rządowe na modernizację Limanowskiego 83. Dzięki wsparciu rzędu 40 mln zł i wkładowi własnemu miasta obiekt pod Jasną Górą miałby spełniać wymogi kategorii IV UEFA. Właśnie w czasie, gdy na arenie prowadzone byłyby ewentualne prace modernizacyjne, to Raków mógłby również skorzystać z gościnności Sosnowca. Zarówno w ramach rozgrywek Ekstraklasy czy Pucharu Polski.

ArcelorMittal Park© ArmagieDron

Przetarg na drugi etap rozbudowy Limanowskiego 83

Zanim (i o ile w ogóle) ruszy wspomniana przebudowa domowego obiektu mistrzów Polski w Częstochowie przygotowują się do przeprowadzenia prac o znacznie mniejszym zakresie. Urząd Miasta ogłosił przetarg na realizację zadania pod nazwą „Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie przebudowa i rozbudowa obiektu sportowego przy ul. Limanowskiego 83 – II Etap”. Inwestycja ta zakłada poprawę infrastruktury okołostadionowej.

Magistrat ma na ten cel zabezpieczony wkład własny i prawomocne pozwolenie na budowę. Projekt ma także uzyskać finansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zwycięzca postępowania będzie miał 16 miesięcy od dnia podpisania umowy na realizację zadania. Cała inwestycja musi zakończyć się do połowy listopada 2024 roku. Oferty można składać do 14 lipca.

Zakres prac drugiego etapu modernizacji stadionu Rakowa obejmuje m.in. rozbudowę o budynku klubowego o część regeneracyjno-rehabilitacyjną i sale treningowo-dydaktyczne wraz z remontem sali gimnastycznej i części istniejących pomieszczeń. Nadbudowę mniejszego obiektu klubowego o drugą kondygnację, gdzie znajdzie się część szkoleniowa z zapleczem socjalnym i sanitarnym oraz zagospodarowanie terenu wraz z niezbędną infrastrukturą i ciągami komunikacyjnymi. Oprócz tego wykonawca będzie musiał wybudować nowe podgrzewane boiska treningowe wraz niezbędną infrastrukturą, na którą składają się oświetlenie, system nawadniający i odwadniający oraz podgrzewania murawy.

Miejski Stadion Piłkarski Raków© bb_globetrotters

Reklama