Anglia: 'Obywatele' pokazali koncepcję rozbudowy Etihad Stadium

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Anglia: 'Obywatele' pokazali koncepcję rozbudowy Etihad Stadium Występujący w Premier League Manchester City przedstawił propozycję rozbudowy trybuny północnej ich domowego obiektu. Koncepcja, będąca na bardzo wczesnym etapie, zakłada znaczne zwiększenie pojemności widowni i powstanie sporej strefy kibica. Teraz swoje zdanie mają wyrazić kibice i lokalni mieszkańcy.

Reklama

Etihad Stadium przekroczy magiczną barierę 60 000 widzów?

Stadion Manchesteru City pierwotnie był areną lekkoatletyczną zbudowaną z myślą o goszczeniu Igrzysk Wspólnoty Narodów, których miasto w północnej Anglii było gospodarzem w 2002 roku. Początkowa pojemność obiektu wynosiła 35 000 widzów. Niedługo po zawodach bieżnię lekkoatletyczną zlikwidowano, a poziom murawy został obniżony.  Pozwoliło to na powstanie dodatkowych trybun, dzięki czemu kibice znaleźli się znacznie bliżej zmagań piłkarzy.

Trzy tymczasowe trybuny o łącznej pojemności 16 000 miejsc zostały zdemontowane i zastąpione stałą konstrukcją podobną do tej, jaka znajdowała się po południowej stronie. Prace te zajęły prawie rok i w ich wyniku pojemność areny wzrosła do około 48 000 widzów. Począwszy od sezonu 2003/04 na obiekt wprowadzili się „Obywatele”. W 2011 roku w wyniku umowy sponsorskiej arena przyjęła nazwę Etihad Stadium.

Etihad Stadium© Manchester City

W latach 2014-2015 obiekt został rozbudowany. Do trybuny południowej dobudowano dodatkowy, trzeci poziom, mogący pomieścić ponad 6 000 widzów. Dzięki temu zabiegowi pojemność areny przekroczyła 54 000 krzesełek. Teraz nadszedł czas na długo zapowiadaną modernizację trybuny po północnej stronie. Pod koniec lutego Manchester City, zaprezentował projekty koncepcyjne proponowanego powiększenia wspomnianej trybuny oraz budowy strefy kibica City Square na 3000 osób. Fani klubu i lokalna społeczność zostali zaproszeni do podzielenia się swoimi uwagami na temat planów City, a czas na wyrażenie swojej opinii mają do 26 marca.

Co zakładają plany rozbudowy Etihad Stadium?

Założenia koncentrują się na rozbudowie trybuny północnej z jednym większym, pojedynczym górnym poziomem, który urośnie nad istniejącą dwupiętrową trybuną. Północna część widowni jest obecnie jedyną na całym stadionie, jaka wciąż posiada  jedynie dwa poziomy.  Częścią planów jest również strefa kibica, wraz z szeroką gamą punktów gastronomicznych, sklepem klubowym, muzeum i hotelem.

Etihad Stadium© Manchester City

Przewidziano także niewielką przestrzeń roboczą dla startupów i średnich organizacji, które chcą ulokować się i współpracować z klubem, City Football Group i Etihad Campus. Ponadto „Obywatele” badają wraz z partnerami z całego Manchesteru sposoby podróżowania kibiców w dniu meczu w celu ulepszenia istniejących usług. Klub opracowuje również metody przemieszczania się kibiców na stadion i z powrotem w ramach szerszej strategii zrównoważonego transportu. Jeśli wniosek o pozwolenie na budowę zostanie złożony i zatwierdzony, proces budowy będzie trwał przez trzy lata, a prace zostaną rozłożone w czasie, aby bez przeszkód można było rozgrywać mecze na Etihad.

Sprawdźcie, jak Etihad Stadium prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi:

Reklama