Stadium of the Year 2022: Odkryj Stadionul Rapid-Giulești

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Stadium of the Year 2022: Odkryj Stadionul Rapid-Giulești Nasz konkurs na Stadion Roku oficjalnie się rozpoczął i potrwa do 15 marca. Na liście nominowanych w tym roku aren znajduje się aż 36 obiektów. Jednym z nich jest Stadionul Rapid-Giulești znajdujący się w Bukareszcie. Przyjrzyjcie się tej kandydaturze i zdecydujcie, czy chcecie na nią głosować w konkursie na Stadion Roku 2022!

Reklama

Stadionul Rapid-Giulești nominowany do tytułu Stadionu Roku 2022!

W zeszłym roku kibice w Bukareszcie mogli wreszcie świętować inaugurację nowego domu dla swojego klubu, FC Rapid. Ultranowoczesny Stadionul Rapid-Giulești znalazł się na liście 36 aren piłkarskich nominowanych do prestiżowej nagrody Stadium of the Year 2022. Konkurs jest największym tego typu publicznym głosowaniem na świecie. Od rozpoczęcia pierwszej edycji zliczono łącznie ponad 400 000 ważnych głosów.

Tegoroczny konkurs jest bardzo zróżnicowany, biorą w nim udział stadiony aż z 6 różnych kontynentów: 18 obiektów pochodzi z Azji, 8 z Europy, 4 z Afryki, 3 z Ameryki Północnej, 2 z Ameryki Południowej oraz 1 z Australii i Oceanii. Rywalizacja jest zacięta, więc nie wahaj się oddać głosu na stadion, który cenisz najbardziej! Jeśli nadal nie masz pewności, możesz obejrzeć film, w którym przedstawiono wszystkie 36 nominowanych stadionów:

sddsdsa

Poznaj Stadionul Rapid-Giulești

Obiekt zastąpił poprzedni stadion Rapidu, przestarzały Stadionul Giuleşti-Valentin Stănescu, który został otwarty w 1939 roku. W styczniu 2019 roku rozpoczęto rozbiórkę starego stadionu i w jego miejsce rozpoczęto budowę nowej areny, która trwała 3 lata. Oficjalna inauguracja stadionu miała miejsce 26 marca 2022 roku. Ceremonia otwarcia obejmowała mecz legend i pokaz laserów, a najważniejszym punktem wieczoru był towarzyski mecz Rapidu z Politehnicą Timișoara (1:0).

Pojemność nowego stadionu wynosi 14 050 widzów. Jego widownia jest w pełni zadaszona. Główna trybuna po zachodniej stronie posiada loże VIP i została podzielona na dwa poziomy. Przestrzeń pod trybunami wykorzystano na liczne pomieszczenia, w tym 8 sal treningowych, wewnętrzną, 60-metrową bieżnię, małą kręgielnię czy pokoje hotelowe. W budynku znalazły się również biura, szatnie, toalety, magazyny, sala konferencyjna, punkty cateringowe i pomieszczenia przeznaczone na sklep klubowy oraz muzeum. Oto kilka ciekawostek na temat areny: 

  • Stadionul Rapid-Giulești kosztował 41,2 mln dolarów.
  • Między trybuną za północną bramką a boiskiem znajduje się prosta, 60-metrowa bieżnia z czterema torami.
  • Miejsca siedzące na trybunach są w trzech odcieniach bordo, bpewna liczba białych krzesełek tworzy napisy „Rapid”, „1923” (rok powstania klubu) oraz logo Rapidu.
  • Obiekt położony jest na dość ciasnej działce, a ograniczenia przestrzenne znacząco wpłynęły na kształt stadionu. 

Od zewnątrz budynek pokryty jest niejednolitą elewacją. Obiekt obłożony jest pionowymi listwami, białymi i czarnymi panelami, ma dużo okien, a na zewnętrznej części trybuny głównej umieszczono widoczny, podświetlany nocą napis z nazwą stadionu. Nad obiektem wznoszą się liczne betonowe słupy, podtrzymujące konstrukcję dachu. Dach wykonany jest z blachy trapezowej i wykończony wąskimi przeszklonymi fragmentami.

Jak głosować na Stadion Roku 2022?

Aby wziąć udział w konkursie, każdy musi wybrać pięć stadionów, przyznając 5 gwiazdek najlepszemu, 4 gwiazdki drugiemu, 3 gwiazdki trzeciemu, 2 gwiazdki czwartemu i wreszcie 1 gwiazdkę piątemu najciekawszemu. Oznacza to, że nie można oddać głosu tylko na jeden stadion - w formularzu musi znaleźć się 5 obiektów. Aby zagłosować odwiedź Stadium of the Year 2022, platformę do głosowania, która będzie otwarta do 15 marca. Aby dowiedzieć się więcej o nominowanych stadionach i samych zasadach głosowania, warto obejrzeć film:

Reklama