Stadium of the Year 2022: Odkryj Al-Minaa Olympic Stadium

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Stadium of the Year 2022: Odkryj Al-Minaa Olympic Stadium Nasz konkurs na Stadion Roku oficjalnie się rozpoczął i potrwa do 15 marca. Na liście nominowanych w tym roku aren znajduje się aż 36 obiektów. Jednym z nich jest Al-Minaa Olympic Stadium położony w irakijskiej Basrze. Przyjrzyjcie się tej kandydaturze i zdecydujcie, czy chcecie na nią głosować w plebiscycie na Stadion Roku 2022!

Reklama

Al-Minaa Olympic Stadium nominowany do tytułu Stadionu Roku 2022! 

Fani piłki nożnej w Iraku w ubiegłym roku mogli świętować inaugurację nowego obiektu. Ultranowoczesny Al-Minaa Olympic Stadium znalazł się na liście 36 aren piłkarskich nominowanych do prestiżowej nagrody Stadium of the Year 2022. Konkurs jest największym tego typu publicznym głosowaniem na świecie. Od rozpoczęcia pierwszej edycji zliczono łącznie ponad 400 000 ważnych głosów.

Tegoroczny konkurs jest bardzo zróżnicowany, biorą w nim udział stadiony aż z 6 różnych kontynentów: 18 obiektów pochodzi z Azji, 8 z Europy, 4 z Afryki, 3 z Ameryki Północnej, 2 z Ameryki Południowej oraz 1 z Australii i Oceanii. Rywalizacja jest zacięta, więc nie wahaj się oddać głosu na stadion, który cenisz najbardziej! Jeśli nadal nie masz pewności, możesz obejrzeć film, w którym przedstawiono wszystkie 36 nominowanych stadionów:

sd

Poznaj Stadion Olimpijski Al-Minaa

Budowa nowego stadionu piłkarskiego dla Al-Minaa SC rozpoczęła się wiosną 2011 roku. Prace zaczęły się od wyburzenia starego obiektu, który powstał w latach 30. ubiegłego wieku, a ostatnią modernizację przeszedł w 1995 roku. Nowa arena miała być zbudowana nie tylko z myślą o tej drużynie. Irak został wyznaczony na gospodarza Pucharu Zatoki Perskiej w 2013 roku, a mecze turnieju miały być rozgrywane w Basrze. Projekt nowej areny został przygotowany przez amerykańskie studio 360 Architecture.

Niestabilna sytuacja w kraju, a następnie kryzys gospodarczy sprawiły, że budowa stadionu, która miała się zakończyć w 2013 roku, spowolniła, aż w końcu została całkowicie wstrzymana. Organizacja Gulf Cup, który miał być pierwszym dużym wydarzeniem sportowym Iraku po długim ciągu konfliktów zbrojnych, w które uwikłany był ten kraj, była kilkakrotnie przekładana. Prace budowlane wznowiono dopiero po kilku latach i zakończono pod koniec 2022 roku. Uroczyste otwarcie nowej areny odbyło się 26 grudnia 2022 roku. Oto kilka ciekawych faktów na temat areny: 

  • Obiekt kosztował 86 milionów $
  • Oddanie stadionu do użytku nastąpiło w samą porę na Puchar Zatoki Perskiej zaplanowany na styczeń 2023 roku. 
  • W ramach turnieju na Stadionie Olimpijskim Al-Minaa rozegrano sześć meczów fazy grupowej. 
  • Pojemność stadionu wynosi 30 000.
  • Najbardziej charakterystyczną cechą obiektu jest jego dach. Konstrukcja ta oparta jest na 48 stalowych masztach, podtrzymujących powtarzalne segmenty o oryginalnym, zakrzywionym kształcie przypominającym poruszające się fale morskie.

Jak głosować na Stadion Roku 2022?

Aby wziąć udział w konkursie, każdy musi wybrać pięć stadionów, przyznając 5 gwiazdek najlepszemu, 4 gwiazdki drugiemu, 3 gwiazdki trzeciemu, 2 gwiazdki czwartemu i wreszcie 1 gwiazdkę piątemu najciekawszemu. Oznacza to, że nie można oddać głosu tylko na jeden stadion - w formularzu musi znaleźć się 5 obiektów. Aby zagłosować odwiedź Stadium of the Year 2022, platformę do głosowania, która będzie otwarta do 15 marca. Aby dowiedzieć się więcej o nominowanych stadionach i samych zasadach głosowania, warto obejrzeć film:

Reklama