Al-Minaa Olympic Stadium

Pojemność30 000
Kraj Irak
MiastoBasra
KlubyAl-Minaa SC
Inauguracja 26.12.2022
Czas budowy 2011–2022
Koszt 86 mln $
Projekt 360 Architecture
Wykonawca Anwar Soura General Contracting Company

Reklama

Al-Minaa Olympic Stadium – opis stadionu

Jak powstał Al-Minaa Olympic Stadium?

Budowa nowego stadionu dla piłkarzy Al-Minaa SC ruszyła wiosną 2011. Prace rozpoczęto od rozbiórki starego obiektu, który powstał w latach 30. XX wieku, a ostatnią modernizację przeszedł w 1995. Był to znacznie skromniejszy stadion od swojego następcy, mający już najlepsze lata za sobą. W momencie rozbiórki mógł on pomieścić ok. 10 000 widzów. Nowy obiekt miał powstać w jego miejscu, choć boisko nieznacznie przesunięto na wschód. Projekt nowej areny przygotowała amerykańska pracownia 360 Architecture.

Al-Minaa SC to jeden z najstarszych klubów w kraju. Swój największy sukces osiągnął w sezonie 1977/78, kiedy jako pierwszy zespół spoza Bagdadu zdobył mistrzostwo Iraku. Nową arenę budowano nie tylko z myślą o tym zespole. Irak wyznaczono na gospodarza Pucharu Zatoki Perskiej (Gulf Cup) w 2013. Mecze turnieju planowano rozegrać w Basrze, a poza stadionem Al-Minaa, miały się one także odbyć na dwóch obiektach (głównym i pomocniczym) kompleksu Basra Sports City.

Niestabilna sytuacja w kraju, a następnie wojna z Państwem Islamskim i kryzys ekonomiczny sprawiły, że budowa stadionu, który planowo miał być ukończony w 2013, zwolniła, aż w końcu została całkowicie wstrzymana. Organizację Pucharu Zatoki Perskiej, który miał być pierwszą dużą imprezą sportową w Iraku po długim paśmie konfliktów zbrojnych, w jakie zaangażowany był ten kraj, kilkakrotnie odkładano na później.

Prace budowlane wznowiono dopiero po kilku latach i zakończono je pod koniec 2022. Uroczyste otwarcie nowej areny miało miejsce 26 grudnia 2022. W ramach inauguracji m.in. uhonorowano dawnych zawodników Al-Minaa SC, którzy w 1978 zdobyli mistrzostwo kraju, a głównym punktem wieczoru był mecz towarzyski gospodarzy z zespołem Kuwait SC, zakończony wynikiem 1:2.

Z oddaniem stadionu do użytku zdążono na czas, tuż przed zaplanowanym na styczeń 2023 Pucharem Zatoki Perskiej, który oryginalnie miał odbyć się w Basrze już 10 lat wcześniej. W ramach turnieju, na Al-Minaa Olympic Stadium rozegranych zostało sześć spotkań fazy grupowej. Pozostałe mecze fazy grupowej oraz półfinały i finał odbyły się na Basra International Stadium.

Jak wygląda Al-Minaa Olympic Stadium?

Stadion położony jest w centrum miasta. Obiekt wyposażono w bieżnię lekkoatletyczną, którą otacza owalny pierścień jednopoziomowych trybun. Górna krawędź trybun łagodnie faluje, osiągając najwyższą wysokość wzdłuż boiska (w środkowej części), a najniższą na łukach. Trybuny wyposażono w plastikowe krzesełka w kolorach białym i niebieskim. Na łukach zainstalowano dwa telebimy. Trybuna główna z lożami i zapleczem mieści się po stronie zachodniej. Pojemność stadionu wynosi 30 000 widzów.

Najbardziej wyróżniającym się elementem obiektu jest dach nad jego trybunami. Konstrukcja ta opiera się na 48 stalowych masztach, rozmieszczonych dookoła stadionu. Tworzą go powtarzalne segmenty o oryginalnym, zakrzywionym kształcie, pokryte białą membraną PTFE. Mogą one przywodzić na myśl przemieszczające się morskie fale. Cała architektura stadionu nawiązuje do nadmorskiego położenia miasta i jego żeglarskiego dziedzictwa.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023