NFL International Series: W Niemczech odbędą się dwa mecze sezonu 2023

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

NFL International Series: W Niemczech odbędą się dwa mecze sezonu 2023 Najlepsza liga futbolu amerykańskiego na świecie właśnie ogłosiła, że w przyszłym sezonie nie powróci na meksykański Estadio Azteca. Skorzystają na tym Niemcy, bo w tym roku odbędą się tam aż dwa mecze NFL. Obowiązująca do 2025 roku umowa zakładała, że w tym kraju miało odbywać się jedno spotkanie w sezonie, na zmianę w Monachium i Frankfurcie.

Reklama

Kiedy NFL zaczęła rozgrywać mecze poza USA?

Pierwszy mecz ligi NFL o stawkę poza granicami USA odbył się w 2005 roku. Wtedy to stolicy Meksyku przybyli futboliści Arizona Cardinals i San Francisco 49ers, aby na legendarnym Estadio Azteca rozegrać mecz sezonu regularnego. Spotkanie, w którym zwyciężyli „Kardynałowie”, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a na trybunach zasiadło aż 103 467 kibiców, co było wtedy rekordem frekwencji w NFL.

Estadio Azteca© @verticaldronemx

Od 2007 roku najlepsi futboliści amerykańscy świata regularnie odwiedzają Londyn. Pierwszy mecz sezonu regularnego ligi poza Ameryką Północną odbył się na Wembley, a naprzeciw siebie stanęli zawodnicy New York Giants i Miami Dolphins (13-10). Wydarzenie również okazało się wielkim sukcesem, a na trybunach zasiadło 81 176 widzów. Od tamtego czasu, wyłączając rok 2020 z wiadomych przyczyn, przynajmniej jeden mecz sezonu odbywa się na tym stadionie. Oprócz Wembley trzy spotkania w latach 2016-17 rozegrano też na Twickenham Stadium, a począwszy od 2019 roku po dwa mecze sezonu NFL gości Tottenham Hotspur Stadium.

Dlaczego NFL nie zawita na Estadio Azteca? 

Meksyk też od 2016 roku regularnie odwiedzany jest amerykańskich futbolistów. W stolicy kraju od tego czasu corocznie odbywał się jeden mecz w sezonie, z wyjątkiem roku 2018, kiedy to mecz przeniesiono, bo stan murawy na Estadio Azteca pozostawiał wiele do życzenia i lat 2020-21 ze względu na obostrzenia z powodu pandemii COVID-19. NFL ogłosiła, że w przyszłym sezonie również nie przyjedzie do Meksyku, ponieważ na stadionie narodowym będą wtedy trwały prace modernizacyjne pod kątem piłkarskiego mundialu w 2026 roku

Peter O'Reilly, wiceprezes wykonawczy NFL ds. biznesu klubowego i wydarzeń ligowych, powiedział: Meksyk odgrywa krytyczną rolę w międzynarodowej strategii wzrostu NFL, z pasją i rosnącą bazą fanów. Pozostajemy zaangażowani w całoroczne zaangażowanie z naszymi niesamowitymi meksykańskimi fanami i z niecierpliwością czekamy na przyszłe mecze w Meksyku. Z takiego stanu rzeczy skorzystali Niemcy, którym przyznano prawo do zorganizowania dwóch meczów sezonu regularnego NFL w roku 2023.

Allianz Arena© Andre Bonn

Gdzie w Niemczech zagra NFL?

Liga zaczęła oceniać zainteresowanie niemieckich miast potencjalnymi meczami w czerwcu 2021 roku. Niemcy  postrzegane były jako idealny kandydat do rozszerzenia serii meczów międzynarodowych ze względu na wysoką oglądalność NFL w tym kraju. Super Bowl LV śledziło aż 2,2 mln Niemców. Nie bez znaczenia były też liczne nowoczesne stadiony.

Po raz pierwszy liga zawitała do naszych zachodnich sąsiadów w trakcie ubiegłorocznych rozgrywek. W listopadzie na monachijskiej Allianz Arenie zmierzyli się ze sobą Tampa Bay Buccaneers i Seattle Seahawks (21-16). Zmagania obu drużyn śledziło z trybun aż 69 811 osób, a quarterback Buccaneers Tom Brady opisał tę okazję jako "jedno z najwspanialszych doświadczeń futbolowych", jakie kiedykolwiek miał.

Umowa z NFL zakłada, że do 2025 roku w Niemczech miał się odbywać jeden mecz w sezonie na przemian na Allianz Arena i frankfurckim Deutsche Bank Park. Przypomnijmy, że na stadionie Eintrachtu obecnie prowadzone są prace modernizacyjne, dzięki którym pojemność obiektu wzrośnie do 60 000 widzów. Prace mają się zakończyć w lipcu 2023 roku.

Na ten moment jeszcze nie wiemy, jak te dwa mecze zostaną podzielone w tym roku. Znane są za to drużyny, jakie do Niemiec przyjadą – będą to aktualni mistrzowie Kansas City Chiefs i New England Patriots, gdyż oba kluby mają za Odrą prawa marketingowe. Ich przeciwnicy jeszcze nie zostali ogłoszeni.

Deutsche Bank Park© Allie Caulfield (cc: by)

Reklama