Argentyna: Mâs Monumental największym stadionem Ameryki Południowej!

źródło: Stadiony.net; autor: Tobiasz Kowalski

Argentyna: Mâs Monumental największym stadionem Ameryki Południowej! Drużyna River Plate wróciła na swoją arenę po przebudowie. W wyniku przeprowadzonych prac pojemność stadionu wzrosła do ponad 83 000 miejsc, przy czym ostatecznie obiekt ma pomieścić 84 567 widzów. Tym samym Mâs Monumental stał się największym stadionem Ameryki Południowej.

Reklama

Mâs Monumental bez wolnych miejsc

River Plate przywitało się z przebudowaną areną w szampańskich nastrojach. W pierwszym meczu na powiększonym Mâs Monumental gospodarze pokonali ekipę Argentinos Juniors 2:1. Fani wypełnili stadion po brzegi, bowiem na trybunach znalazło się 83 198 widzów. Atmosferę panującą w klubie z River Plate doskonale oddają słowa trenera zespołu, Martina Demichelisa, który powiedział: To wyjątkowy dzień. To błogosławieństwo, że klub nadal rozwija swoją infrastrukturę. Stadion prezentuje się wspaniale.

Mâs Monumental© Obras River Plate

Co jednak ciekawe, podczas ostatniego meczu z Argentinos Juniors rekord frekwencji na Mâs Monumental wcale nie został pobity. Stało się to już kilka dobrych dekad temu, a mianowicie w roku 1975, przy okazji spotkania River Plate z Racingiem. Mimo że pojemność stadionu była wtedy mniejsza niż obecnie, nie stanowiło to problemu dla kibiców oraz podmiotów zarządzających wydarzeniem. Oczywiście dzisiaj taka sytuacja nie miałby racji bytu głównie ze względu na procedury bezpieczeństwa.

Plany wreszcie wcielone w życie

Do rozbudowy domu River Plate przymierzano się od dawna. W 2010 roku powstała koncepcja autorstwa Plarq Arquitetura, w roku 2011 zaprezentowano wizję „River Plate Forum”, a w 2013 roku projekt Lier & Tonconogy Arquitectos. Każdy z tych planów zakładał likwidację bieżni lekkoatletycznej i stworzenie zadaszenia, jednak ostatecznie żaden z nich nie doczekał się realizacji. W końcu, wraz z przerwą w rozgrywkach argentyńskiej Primera División spowodowaną pandemią COVID-19, rozpoczęto pierwsze prace. Autorem realizowanego projektu modernizacji Mâs Monumental jest biuro architektoniczne IDOM.

Poszczególne obszary stadionu są przebudowywane etapami. Wkrótce ruszy kolejna faza remontu, w ramach której powstanie nowy, dolny poziom trybun po stronie zachodniej (tzw. „Belgrano”) oraz zostaną przeprowadzone dalsze modernizacje, takie jak montaż krzesełek na starych trybunach oraz stworzenie dodatkowych miejsc parkingowych. Całkowite zakończenie przebudowy planowane jest na lipiec 2024 roku. Mâs Monumental może jednak cieszyć się mianem największego stadionu Ameryki Południowej już teraz. Dzięki ostatniej rozbudowie obiekt wyprzedził peruwiański Estadio Teodoro Lolo Fernández (80 093) i brazylijską Maracanę (78 838).

Mâs Monumental© Club Atlético River Plate

Reklama