Puchar Azji 2023: Katar gospodarzem piłkarskich mistrzostw Azji

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Puchar Azji 2023: Katar gospodarzem piłkarskich mistrzostw Azji Emocje związane z mundialem ciągle przed nami, a już w przyszłym roku w Katarze odbędzie się kolejna duża piłkarska impreza. Po tym jak Chiny zrezygnowały z organizacji turnieju z powodu polityki walki z pandemią, prawa do organizacji azjatyckiego czempionatu zostały przyznane obrońcom tytułu z 2019 roku.

Reklama

W maju tego roku Chiny ogłosiły, że nie będą w stanie zorganizować Pucharu Azji 2023. Pomimo że przygotowania były na ostatniej prostej, władze Państwa Środka zdecydowały się zrzec praw do goszczenia najlepszych piłkarzy kontynentu, tłumacząc się strategią bezwzględnego zwalczania pandemii koronawirusa (więcej o całej sprawie pisaliśmy tutaj). Azjatycka Konfederacja Piłkarska (AFC) zmuszona była więc szybko znaleźć zastępczego gospodarza.

Kandydatów do przejęcia turnieju było trzech. Oprócz Kataru o prawa do organizacji imprezy walczyły Indonezja i Korea Południowa. Wszystkie kraje dysponują bardzo nowoczesną infrastrukturą stadionową. Jednak najważniejszą rolę odgrywał tutaj czas. Pozostało go niewiele i dlatego zdecydowano się na wybór państwa z Półwyspu Arabskiego, ponieważ tam, z racji rozpoczynających się za niecałe trzy tygodnie Mistrzostw Świata, wszystko co potrzebne do zorganizowania dużego turnieju piłkarskiego jest już gotowe. Dzięki Typer Mundial 2022 obstawiaj wyniki meczów i wygrywaj nagrody.

Biorąc pod uwagę krótki czas na przygotowanie, wiemy, że ciężka praca zaczyna się natychmiast, ale z ich istniejącą światowej klasy infrastrukturą i niezrównanymi możliwościami organizacyjnymi, jesteśmy pewni, że Katar wystawi wspaniały spektakl godny prestiżu i rangi klejnotu koronnego Azji - powiedział w oświadczeniu prasowym Salman bin Ibrahim Al Khalifa, szef AFC.

Dla kraju znad Zatoki Perskiej będzie to już trzecia okazja do goszczenia Pucharu Azji. Wcześniej impreza ta odbyła się w Katarze w 1988 i 2011 roku. Dodajmy, że „Kasztanowaci” bronić będą tytułu wywalczonego w 2019 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Najpierw jednak przed Katarczykami znacznie większe wyzwanie, bo mundial już za pasem i cały świat będzie z uwagą obserwował pierwsze zawody tej rangi na Bliskim Wschodzie.

Przyznanie praw do organizacji turnieju temu państwu wzbudziło wiele kontrowersji. Na FIFA padły oskarżenia korupcyjne, a działacze tej organizacji mieli wziąć łapówki w zamian za głosy za kandydaturami Rosji i Kataru. Ponadto czempionat z powodów klimatycznych musiał zostać przeniesiony na jesień, co wymusiło kompletną reorganizację terminarzy krajowych rozgrywek ligowych. Przede wszystkim jednak w tym arabskim kraju nagminnie łamane są prawa człowieka, a w czasie budowy stadionów wielu robotników poniosło śmierć. FIFA jednak konsekwentnie odpiera wszelkie zarzuty i zdaje się nie dostrzegać nieprawidłowości.

Lusail Stadium© Muhammad Midlaj

Na razie nie wiemy kiedy dokładnie odbędzie się przyszłoroczny Puchar Azji, ale agencja Reuters podała, że Katarski Związek Piłki Nożnej zaproponuje przeniesienie rozgrywek z czerwca i lipca 2023 roku na styczeń 2024 roku z tych samych względów klimatycznych, które wymusiły przesunięcie mundialu. Nie podano też, na jakich obiektach odbędzie się puchar. Pamiętajmy, że po Mistrzostwach Świata pojemność większości stadionów zostanie zredukowana, jak chociażby areny finału, Lusail Stadium, podczas gdy Stadion 974 zostanie w całości rozebrany.

AFC poinformowała również, że w walce o organizację Pucharu Azji w 2027 roku pozostały Indie i Arabia Saudyjska. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w lutym przyszłego roku. Korea Południowa po ogłoszeniu decyzji Komitetu Wykonawczego AFC  po raz kolejny musiała obejść się smakiem, a pamiętajmy, że ostatni raz organizowała piłkarskie mistrzostwa Azji w odległym 1960 roku! Indonezja była gospodarzem tego turnieju w 2007 roku wspólnie z Malezją, Tajlandią i Wietnamem. Na pocieszenie została im organizacja przyszłorocznego mundialu do lat 20.

Tymczasem zachęcamy Was do zapoznania się z naszym, świeżutkim TOP 10 stadionów w Indonezji:

Reklama