Nowy stadion: Kolejny nowoczesny obiekt w Turcji zainaugurowany!

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Nowy stadion: Kolejny nowoczesny obiekt w Turcji zainaugurowany! W sierpniu 2022 roku, po 4 latach budowy w Erzincan oficjalnie zainaugurowano Erzincan 13 Şubat Şehir Stadyumu. Gospodarze obiektu choć występują dopiero na trzecim poziomie rozgrywkowym w Turcji, to mogą się poszczycić naprawdę udanym stadionem, który robi wrażenie.

Reklama

24 Erzincanspor już trzeci sezon z rzędu występuje w Grupie Białej TFF 2. Lig, która jest trzecim szczeblem rozgrywkowym w Turcji. W czasie trwania budowy nowego Erzincan 13 Şubat Stadyumu, który powstawał w miejscu poprzednika o tej samej nazwie, klub rozgrywał swoje domowe mecze na niewielkim, mogącym pomieścić 1 750 widzów, lekkoatletycznym Mustakil Atletizm Pisti Sahası. Nowy sezon ligowy zespół rozpoczął już na nowiuśkiej arenie, kosztującej 138 lir tureckich, które pochodziły z budżetu centralnego.

Erzincan Stadyumu© BJK 5106, wowTURKEY.com

Budowa obiektu rozpoczęła się latem 2018 roku. Pierwszym krokiem była rozbiórka starego stadionu. Według pierwotnych planów prace miały się zakończyć w lipcu 2020 roku, ale m.in. ze względu na pandemię inwestycja się przedłużyła. Obiekt był już prawie gotowy rok później i we wschodniej Anatolii liczono, że uda się go otworzyć przed sezonem 2021/22. Na finiszu robót pojawiły się jednak kolejne problemy dotyczące m.in. murawy i krzesełek na trybunach. Inwestor zakwestionował jakość siedzisk, co doprowadziło do ich wymiany, po której… wciąż poddawano w wątpliwość ich wykonanie. Ostatecznie zdecydowano się na wybranie innej firmy, której zadaniem była ponowna instalacja nowych siedzeń.

Przedstawione wyżej perturbacje spowodowały, że arena została ostatecznie zainaugurowana dopiero 28 sierpnia 2022 roku meczem pierwszej kolejki sezonu 2022/23 tureckiej trzeciej ligi. Miejscowy 24 Erzincanspor zremisował w nim z Tarsusem İdman Yurdu SK 1:1. Przed spotkaniem nie udało się jednak zamontować wszystkich krzesełek. Siedzenia pojawiły się jedynie na trybunach wzdłuż boiska, dlatego sektory za bramkami były wyłączone z użytku.

Erzincan Stadyumu© BJK 5106wowTURKEY.com

Stadion posiada jednopoziomową, w pełni zadaszoną widownię, której pojemność wynosi 12 981 widzów. Po zachodniej stronie znajduje się trybuna główna z miejscami premium. Nad całym obwodem widowni góruje przeszklony pawilon. Na obiekcie znalazło się miejsce dla restauracji, sklepów, a także sal sportowych. Układ trybun jest prostokątny, ale z zewnątrz stadion posiada owalny kształt, zwieńczony elewacją. Murawa wyposażona jest w system podgrzewania. Nazwa areny, podobnie jak i jej poprzednika, zawiera datę 13 lutego, by upamiętnić ten dzień z 1918 roku, kiedy to miasto Erzincan zostało wyzwolone spod rosyjskiej okupacji.

Reklama