Brazylia: Cruzeiro z pełną kontrolą nad Estádio Mineirão?

źródło: Stadiony.net; autor: Maciej Ściłba

Brazylia: Cruzeiro z pełną kontrolą nad Estádio Mineirão? Atlético Mineiro lada moment opuści swój dotychczasowy dom i będzie grało na obiekcie, którego nie będzie musiało z nikim dzielić. To otwiera pewną furtkę dla ich dotychczasowego współlokatora – Cruzeiro. Okazuje się, że ,,Lisy” mogą przejąć całkowitą kontrolę nad stadionem. Oczywiście nie za darmo.

Reklama

Powoli dobiega końca budowa Areny MRV. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w marcu 2023 roku przeniosą się tam popularne ,,Koguty”. Ich wyprowadzka oznacza, że jedynym użytkownikiem Estádio Mineirão pozostanie Cruzeiro. Klub nie ukrywa, że chciałby zyskać pełną możliwość zarządzania stadionem.

Estádio Mineirão© Renato Cobucci, Secopamg

Okazuje się jednak, że nie będzie to takie proste. Gubernator stanu Minas Gerais – Romeu Zema w rozmowie z Rádio Itatiaia przyznał, że rząd stanowy ma nadal ważną umowę z dotychczasowym zarządcą obiektu. Jej zerwanie przewiduje konieczność uiszczenia kary umownej. To rodzi ogromne trudności, ponieważ trzeba znaleźć środki i ustalić, kto pokryje zobowiązania wobec dotychczasowego koncesjonariusza Mineirão. Władze stanu w korespondencji ze spółką zarządzającą areną zaznaczyły, że umowa pozostaje niezmienna i chęci jakichkolwiek modyfikacji będą ustalane także z administratorem stadionu.

Dotychczasowe zarządzanie obiektem jakiś czas temu zostało skrytykowane przez właściciela Cruzeiro – Ronaldo. Punktem spornym były kwestie dostępu do lóż oraz otrzymywane z nich zyski. Legendarny brazylijski piłkarz zwracał także uwagę na jakość murawy. Do tej pory stan trawy na Mineirão pozostawiał wiele do życzenia, ponieważ arena była użytkowany dwa razy częściej niż pozostałe stadiony. Ronaldo przyznał, że gdyby miał możliwość decydowania, to postawiłby na hybrydę naturalnej i sztucznej nawierzchni podobnej do tej na słynnej Maracanie.

Estadio Mineirao© BCMF Arquitetos

Właściciel Cruzeiro spotkał się już z gubernatorem Romeu Zemą. Jak sam przyznał porozumienie w sprawie zarządzania Mineirão jest możliwe, lecz aktualny operator obiektu będzie musiał pójść na ustępstwa. Ronaldo dostał zapewnienie, że niezależnie od postępu dalszych rozmów, mecze piłkarskie będą miały na tej arenie wyższy priorytet niż pozostałe imprezy.

Reklama