Szczecin: Stadion Pogoni w pełni otwarty!

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Szczecin: Stadion Pogoni w pełni otwarty! Wreszcie jest! Po prawie 3,5 roku od czasu rozpoczęcia przebudowy miejskiego obiektu przy ul. Karłowicza, do dyspozycji kibiców zostały oddane wszystkie sektory. Na inaugurację do Szczecina przyjechała Lechia Gdańsk, z którą „Portowcy” zagrali w ramach 11. kolejki Ekstraklasy. Mecz obejrzał blisko komplet widzów.

Kompleksowa modernizacja Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera w Szczecinie zaczęła się w kwietniu 2019 roku. Na czas trwania przebudowy Pogoń miała pozostać na „Paprikanie”, dlatego też inwestycja musiała zostać podzielona na trzy etapy. W pierwszej kolejności powstały nowe trybuny od strony zachodniej i południowej. Nowe konstrukcje zostały dopuszczone do użytku 30 grudnia 2020 roku.

Stadion Floriana Krygiera© Pogoń SportNet

Niestety, z powodu pandemii, częściowe otwarcie obiektu miało miejsce dopiero w ostatniej kolejce spotkań sezonu 2020/21. 16 maja 2021 roku miejscowi ulegli Rakowowi Częstochowa 1:3. Mecz z dwóch nowych trybun oglądało jedynie 2 123 kibiców. Drugi etap robót obejmował prace na trybunie wschodniej, której modernizacja rozpoczęła się jeszcze w 2020 roku. Pod koniec tego samego roku rozebrana została widownia od strony północnej, a w 2021 roku w jej miejscu zaczęto wznosić nową trybunę główną.

11 września tego roku, kiedy do Szczecina przyjechał Lech Poznań, kibicom po raz pierwszy udostępniono trzy trybuny! Dzięki temu pojemność miejskiej areny urosła do ponad 17 000 widzów. Na tym spotkaniu zainaugurowano też sektor gości, który szczelnie wypełnili sympatycy „Kolejorza”. W miniony weekend wreszcie nadeszła pora na pełne otwarcie nowiutkiego stadionu Pogoni.

Stadion Floriana Krygiera© Pogoń SportNet

1 października do grodu Gryfa zawitała Lechia Gdańsk, której piłkarzom przypadło w udziale zmierzyć się z MKS-em na inaugurację Stadionu im. Floriana Krygiera. Na trybunach zasiadło dokładnie 20 016 kibiców. Wielkie świętowanie w Szczecinie rozpoczęło się na długo przed pierwszym gwizdkiem sobotniego meczu. Na boiskach wokół stadionu najpierw odbył się turniej piłkarski dla dzieci, a następnie festyn. Sama arena była szczelnie wypełniona już na godzinę przed spotkaniem z „Biało-Zielonymi”.

Jeszcze przed meczem miała miejsce część oficjalna. Na boisku pojawili się prezes Pogoni, Jarosław Mroczek, prezydent Szczecina, Piotr Krzystek oraz wiceprezydent UEFA, Zbigniew Boniek. Inaugurację nowego stadionu zakończył pokaz świetlny połączony z muzyką, a następnie trzech ww. panów uroczyście wypuściło balony w barwach klubowych Pogoni przy dźwięku tyfonu okrętowego. „Bello Di Notte” był też wykonawcą pierwszego kopnięcia, które symbolicznie rozpoczęło spotkanie.

Sam mecz nie zaczął się pomyślnie dla gospodarzy. Już w 14 minucie prowadzenie objęli „Lechiści”, a na trybunach zapanowała konsternacja. Na szczęście „Portowcom” jeszcze przed przerwą udało się wyrównać, gdy w 37 minucie gola zdobył Pontus Almqvist, a dwie minuty później wynik spotkania ustalił Kamil Grosicki. Inauguracja udała się zatem również pod względem sportowym. Dobrą informacją jest też to, że najprawdopodobniej łączny koszt całej inwestycji nie przekroczy zakładanych 364 milionów złotych.