Zakopane: Stadion miejski będzie modernizowany!

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Zakopane: Stadion miejski będzie modernizowany! Długo zapowiadany remont obiektu przy ul. Orkana w Zakopanem w końcu stanie się faktem. Miasto otrzymało na ten cel pieniądze z funduszy unijnych. Chociaż środków na kompleksową przebudowę zabraknie, to dzięki dotacji będzie można wreszcie ruszyć z miejsca.

Reklama

Stadion miejski przy ul. Orkana jest własnością Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zakopanem. Obiekt położony jest blisko centrum stolicy Tatr, nieopodal Krupówek. O jego remoncie mówi się już od kilkunastu lat. Przez ten czas nie brakowało pomysłów na to, co zrobić z nim zrobić, planowano m.in. pod boiskiem wybudować parking podziemny. Projekt jednak upadł, bo sprzeciwili się mu okoliczni mieszkańcy. Koszty tego przedsięwzięcia również okazały się być zbyt wysokie. Zupełnie inaczej sprawa się przedstawia, gdy zajrzymy na kasyno z bonusem za rejestracje.

Stadion Miejski w Zakopanem© MOSiR Zakopane

Przez lata na drodze do modernizacji stawała wielkość działki, na której znajduje się miejski obiekt. W Zakopanem zastanawiano się, komu służyć ma stadion po remoncie, czy jedynie piłkarzom, czy również lekkoatletom. Gdyby powstało pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, to zabrakłoby miejsca dla bieżni. I analogicznie, gdyby zdecydowano się na pełnowymiarową bieżnię, to plac gry byłby za mały i nie można by tam rozgrywać oficjalnych spotkań piłkarskich.

Postanowiono pójść na kompromis. Stadion będzie mógł służyć również lekkoatletom, ale bieżnia będzie składać się jedynie z trzech torów. Wewnątrz znajdzie się nieco mniejsze boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią. Wybudowane zostaną także zupełnie nowe trybuny i szatnie dla sportowców. Planowane jest również wykonanie miejsca do prowadzenia rozgrzewki, rzutni do kuli, skoczni w dal z możliwością trójskoku, skoczni wzwyż i o tyczce. Obiekt przy Orkana zyska również parkingi oraz niezbędne ogrodzenie. Z obiektu korzystać będą uczniowie zakopiańskich szkół oraz lokalne kluby sportowe.

Stadion Miejski w Zakopanem© MOSiR Zakopane

2 września marszałek województwa małopolskiego, Witold Kozłowski, złożył na ręce burmistrza Zakopanego, Leszka Doruli podpisaną umowę na dofinansowanie tego zadania. Stolica Tatr dostanie na remont stadionu 9 mln zł. Łączna suma wsparcia z funduszy europejskich oraz środków własnych woj. Małopolskiego, jakie otrzymało Zakopane, wynosi 13 mln zł. Pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na rewitalizację Górnej Równi Krupowej. Jest to rozległa polana, poprzecinana alejkami, która znajduje się w centrum miasta. Magistrat chce tam przebudować chodniki i wybudować ścieżki rowerowe, a także zmodernizować oświetlenie i system monitoringu. Zakopane planuje, że w przyszłości organizowane tam będą duże imprezy plenerowe.

Poprzedni przetarg na modernizację stadionu został unieważniony, bo najtańsza oferta opiewała na 28 mln zł. Było to zbyt wiele dla możliwości miasta, które nawet po otrzymaniu dofinansowania nie jest w stanie zagwarantować reszty pieniędzy. Dlatego projekt zostanie podzielony na etapy. Na pierwszy zostanie wydane pozyskane z Unii 9 mln zł, a w międzyczasie miasto poszuka kolejnych środków. Na razie nie wiadomo, jakie prace zostaną wykonane w pierwszej kolejności. Jesienią ma zostać ogłoszony następny przetarg.

Reklama