Anglia: Sprawdź wizualizacje zmodernizowanego Villa Park!

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Anglia: Sprawdź wizualizacje zmodernizowanego Villa Park! Aston Villa zaprezentowała właśnie grafiki, na których pokazano, jak będzie wyglądać ich domowy obiekt po przebudowie. Klub jest już po konsultacjach z mieszkańcami odnośnie planowanej modernizacji i liczy na to, że pierwsza faza projektu rozpocznie się już w przyszłym roku.

Reklama

Otwarty w 1987 roku, położony przy Trinity Road w Birmingham, Villa Park, to stadion bardzo zasłużony dla historii futbolu na Wyspach. Wystarczy wspomnieć, że gościły tu m.in. Mistrzostwa Świata w 1966 roku, a 30 lat później piłkarskie Euro. Za projekt areny odpowiedzialny był m.in. słynny Archibald Leitch. Ostatnia większa przebudowa miała tam miejsce na początku XXI wieku, kiedy to powstała nowa, trzypoziomowa trybuna główna od strony Trinity Road.

Villa Park© Aston Villa Football Club

Od kiedy „The Villans” powrócili do Premier League po trzyletniej nieobecności w 2019 roku, zapotrzebowanie na bilety znacznie wzrosło. Do tego stadion nie miał, poza samymi emocjami sportowymi, zbyt wiele do zaoferowania kibicom w trakcie dni meczowych. Fani narzekali, że na Villa Park nie dzieje się nic, co sprawiłoby, że chętniej spędzaliby by tam czas przed i po spotkaniach ligowych. Władze klubu wyszły naprzeciw oczekiwaniom swoich sympatyków.

W lipcu informowaliśmy, że rozpoczęły się konsultacje z okolicznymi mieszkańcami, odnośnie tego, w jakim kierunku pójść ma modernizacja Villa Park. Po ich zakończeniu, pod koniec sierpnia przedstawione zostały wizualizacje stadionu po modernizacji. Rozbudowa spowoduje, że na trybunach zasiądzie ok. 7 400 osób więcej, przez co pojemność obiektu przekroczy 50 000 krzesełek. Stanie się to możliwe dzięki rozbiórce i postawieniu od zera trybuny północnej, która połączona zostanie z resztą widowni przez narożniki.

Villa Park© Aston Villa Football Club

Tuż obok powstanie nowe, wolnostojące centrum handlowo-rozrywkowe zwane Villa Live. Przestrzeń ma służyć nie tylko kibicom, ale też lokalnej społeczności. Otworzyć ma się tam też nowy sklep klubowy i muzeum. Konsultacje pokazały, że takie miejsce jest potrzebne, bo aż 85,3% respondentów zdecydowanie popiera to przedsięwzięcie. Wejście na stadion od strony Witton Lane i przestrzeń publiczna wokół trybuny północnej także zostaną odnowione.

Klub z Birmingham spodziewa się, że decyzja odnośnie pozwolenia na budowę zostanie podjęta pod koniec roku. Pierwszy etap modernizacji Villa Park ma przebiegać w latach 2023–2025. Jej koszt ma oscylować w okolicy 100 mln £. „Lwy” myślą już o kolejnych pracach remontowych.

Sprawdźcie, gdzie uplasował się Villa Park w naszym rankingu stadionów Premier League sezonu 2022/23!

Reklama