Warszawa: Stadion Narodowy zmieni operatora

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Warszawa: Stadion Narodowy zmieni operatora Dotychczasowemu zarządcy największego stadionu w Polsce, spółce PL.2012+, w tym roku kończy się umowa operatorska. Podmiot został powołany na podstawie przepisów specustawy o Euro 2012 i w tym roku ma zostać zlikwidowany. W jego miejsce powstanie Polska Agencja Obiektów Sportowych.

Reklama

Warszawski PGE Narodowy powstał z myślą o Mistrzostwach Europy 2012, które nasz kraj organizował wspólnie z Ukrainą. W tym roku minęło już 10 lat od tej pamiętnej imprezy, wprowadzającej Polskę w stadionowy XXI wiek. Oprócz samego turnieju, obiekt przez te lata gościł wiele wydarzeń sportowych i nie tylko, a jego wyjątkowa architektura stała się rozpoznawalna na całym świecie. Operatorem stadionu jest powołana specjalnie w tym celu państwowa spółka PL.2012+, której w tym roku kończy się umowa.

PGE Narodowy© Grzegorz Kaliciak / StadiumDB.com

Włodzimierz Dola, prezes spółki zarządzającej areną, na posiedzeniu sejmowej komisji sportu w lutym 2022 roku mówił, że: (…) to ostatni rok obowiązywania obecnie obowiązującej umowy operatorskiej. Ta umowa podlega przepisom dotyczącym pomocy publicznej. W związku z powyższym art. 106 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej nie pozwala na dłuższe niż dziesięcioletnie zawarcie takiej umowy. Według rządowego projektu ustawy spółka PL.2012+ przestanie istnieć, a zastąpi ją Polska Agencja Obiektów Sportowych. Nowa instytucja, oprócz samego Narodowego, będzie też zarządzać terenami położonymi na północ od niego.

Koncepcja ustawy powstała w Ministerstwie Sportu i Turystyki bez żadnych konsultacji. Dopiero kiedy projekt był gotowy, to wtedy 11 sierpnia został rozesłany między innymi do samorządowych władz Warszawy i związków sportowych. Termin zgłaszania uwag upłynął 25 sierpnia. Rząd chce aby ustawa weszła w życie już 1 października. Dokument zakłada, że źródła finansowania nowo powołanej agencji pochodziłyby z budżetu państwa. Jej roczny budżet oscylowałby w okolicach 50 mln zł. Na rok 2025 zaplanowano kwotę rzędu 340 mln zł, bo wtedy to wstępnie miałby się rozpocząć duży remont na Narodowym.

PGE Narodowy© Stadiony.net

Związane jest to m.in. z naturalnym zużywaniem się (m.in. czynniki atmosferyczne) elementów Obiektu np. ponad 6 ha membrany dachu Stadionu, fasady Obiektu, a także zużywaniem się moralnym obiektu, m.in. w związku z pojawieniem się nowych obiektów tej klasy w Europie (Budapeszt), konkurujących o te same wydarzenia sportowe najwyższej rangi oraz wydarzenia kulturalne i rozrywkowe – czytamy w projekcie. Na rok 2032, czyli 20 lat po otwarciu stadionu, zaplanowano remont generalny.

Na czele rządowej agencji ma stanąć prezes, mianowany przez właściwego ministra na pięcioletnią kadencję, którego pensja ma wynieść ok. 37 000 zł miesięcznie. Niewykluczone, że w przyszłości pod zarząd państwowej agencji trafią inne obiekty. Rząd między innymi planuje na terenach przylegających do stadionu wybudować Narodowe Muzeum Techniki oraz Muzeum Historii Naturalnej.

PGE Narodowy© Grzegorz Kaliciak / StadiumDB.com

Ze sprawozdań finansowych spółki PL.2012+ wynika, że przez 9 lat swojego istnienia zanotowała ok. 26 mln zł zysku. Było to możliwe dzięki temu, że była zwolniona z podatku od nieruchomości. Gdyby miała go odprowadzać, to jej straty wyniosłyby ok. 27 mln zł. Nowa agencja ma kierować się przede wszystkim misją, a nie chęcią zysku. W projekcie ustawy napisano, że do zadań podmiotu należeć będzie promowanie sportu, turystyki, kultury, oświaty i nauki. Na wydarzenia o charakterze niekomercyjnym będzie pobierana jedynie opłata za udostępnienie nieruchomości w wysokości nieprzekraczającej kosztów związanych z jej udostępnieniem.

Kalendarz imprez na PGE Narodowym pęka w szwach. W minionym tygodniu do Warszawy przyjechał Ed Sheeran, na którego dwóch koncertach na stadionie padł rekord frekwencji. Dzięki temu, że scena była umiejscowiona na środku obiektu, to w imprezie mogło uczestniczyć znacznie więcej fanów. Oba występy oklaskiwało aż 150 000 widzów! Takiej publiczności na Narodowym jeszcze nie widziano. 22 września na obiekt powrócą piłkarze reprezentacji Polski, którzy w ramach Ligi Narodów zmierzą się z Holandią. Z okazji 10 urodzin stadionu, życzymy mu, aby dostarczał nam niezapomnianych wrażeń przez kolejne lata!

Reklama