Turcja: Ruszyła budowa Ankara Stadyumu!

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Turcja: Ruszyła budowa Ankara Stadyumu! W stolicy Turcji rozpoczęła się właśnie budowa nowego stadionu, w miejscu wyburzonego w 2018 roku Ankara 19 Mayıs Stadyumu. Powstający obiekt miał początkowo mieć pojemność wynoszącą 55 000 widzów. Projekt został jednak uszczuplony i docelowo arena będzie mogła przyjąć „jedynie” 45 000 osób.

Reklama

Turcja była jednym z dwóch kandydatów, ubiegających się o organizację Euro 2024. W Ankarze miał planowo odbyć się jeden z półfinałów mistrzostw, stąd, zgodnie z wymaganiami europejskiej federacji, w mieście musiałby powstać stadion o pojemności powyżej 50 000 widzów. Dlatego też Ankara Stadyumu według pierwotnej koncepcji z 2018 roku miał pomieścić 55 000 kibiców.

Jak wiemy, większe uznanie w oczach delegatów UEFA znalazły Niemcy i to ten kraj będzie gospodarzem turnieju. Tymczasem projekt areny w stolicy Turcji trafił do zamrażarki na cztery długie lata.

Ankara Stadyumu© BK Architects

Stare ludowe porzekadło mówi, że co się odwlecze, to nie uciecze i tym sposobem Anno Domini 2022 inwestycja, w odchudzonej formie, otrzymała zielone światło. 13 czerwca tegoż roku podpisano umowę z wykonawcą, którym zostało konsorcjum firm Yıldızlar Grup i ASL İnşaat. Zwycięzca został wyłoniony w zamkniętym przetargu, do jakiego zaproszono siedem podmiotów. Wartość kontraktu to 4,52 mld lir tureckich, pochodzących ze środków publicznych. Budowa stadionu ma się zakończyć najpóźniej w 2025 roku.

Najnowsza koncepcja biura Bahadır Kul Architects zakłada wspomnianą już redukcję pojemności do 45 000 miejsc. Widownia składać się będzie z wysokich, dwupoziomowych trybun, otaczających boisko ze wszystkich stron. Ich zwieńczenie będzie pofalowane, a najwyższy punkt znajdzie się w centralnej części wzdłuż boiska. Siedziska będą koloru białego i czerwonego.

Ankara Stadyumu© BK Architects

Trybuny zostaną w pełni zadaszone, a samo poszycie będzie miało mocno wypukłą formę, która ma przypominać kopułę. Dach będzie się wspierał na czterech ogromnych kratownicach łukowych, a jego spora część będzie przeszklona. W porównaniu do Ankara 19 Mayıs Stadyumu boisko zostanie obrócone i znajdzie się na osi północ-południe.

Otoczenie areny zostanie całkowicie zreorganizowane. Na stadion prowadzić będą cztery główne promenady wejściowe, po jednej z każdej ze stron. Wyburzone mają zostać: pobliski stadion lekkoatletyczny, hala sportowa, boiska treningowe i korty tenisowe. W ich miejscu powstaną nowe miejsca parkingowe i tereny zielone.

Ankara Stadyumu© BK Architects

Budowa Ankara Stadyumu spowoduje, że piłkarska reprezentacja Turcji będzie mogła gościć w stolicy znacznie częściej niż dotychczas. Obiekt miałby przyciągać również szereg innych imprez sportowych i pozasportowych. Gospodarzem nowego stadionu ma zostać także lokalny klub Ankaragücü.

Reklama