Brazylia: Flamengo planuje budowę 80-tysięcznika!

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Brazylia: Flamengo planuje budowę 80-tysięcznika! Klub z Rio de Janeiro przymierza się do wyprowadzki z Maracany. Najbardziej prawdopodobną lokalizacją nowego obiektu jest teren w centralnej części miasta, na którym znajdowała się stara gazownia. Władze Flamengo prowadzą negocjacje w tej sprawie z bankiem Caixa Economica Federal, będącym właścicielem gruntu.

Reklama

Występujące w brazylijskiej Série A, Flamengo swoje domowe spotkania rozgrywa na legendarnej Maracanie. Blisko 80-tysięcznego giganta „Czerwono-Czarni” współdzielą z lokalnym rywalem, Fluminense. Właścicielem stadionu jest stan Rio de Janeiro, który w 2019 roku odebrał prawa do administrowania obiektem firmie Odebrecht.

Maracana© Guertzen

Przedsiębiorstwo w 2017 roku podpisało 35-letnią umowę na dzierżawę Maracany, ale po tym jak nie wywiązywało się ze swoich zobowiązań finansowych wobec lokalnych władz, kontrakt został zerwany. Od tamtej pory stadionem tymczasowo zarządzają właśnie Flamengo i Fluminense. Rząd stanowy obecnie przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na administratora obiektu na kolejne lata. Oba kluby zamierzają wspólnie wziąć udział w postępowaniu.

W oczekiwaniu na publiczną aukcję, władze Flamengo rozważają różne możliwości odnośnie swojej przyszłości. Prezydent klubu Rodolfo Landim powiedział: Czekamy na przetarg, ale nie wiemy dokładnie, co się wydarzy. Działacz podkreślił, że jest zadowolony ze współpracy z Fluminense, ale ostatecznie konieczne jest pozostawienie sobie alternatywy.

Maracana© Pexels.com

Jedną z nich jest budowa nowego stadionu w innej lokalizacji. Obecnie klub wydaje się być najbardziej zainteresowany kupnem terenu po starej gazowni (Gasômetro), blisko wybrzeża w centralnej części Rio. Działka o powierzchni 116 000 m2 jest własnością rządowego banku Caixa Economica Federal. Miałby tam powstać stadion większy od Maracany, o pojemności 80 000 widzów. Pojawiły się też pogłoski, że obiekt miałby pomieścić nawet 110 000 osób. Rozmowy z Caixa są jednak na wstępnym etapie.

Paulo Henrique, prezydent banku BRB, który sponsoruje klub, powiedział, że klub jest zdeterminowany, aby zbudować nowy stadion. Będzie jednak do tego potrzebować partnera, który wspomoże inwestycję. Zatrudniono już doradców finansowych, którzy przeprowadzą operację poszukiwania inwestorów. Szczegółów na razie brak.

Reklama