USA: Ruszają MŚ w lekkoatletyce na Hayward Field w Eugene

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Dadura

USA: Ruszają MŚ w lekkoatletyce na Hayward Field w Eugene Osiemnaste Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce rozgrywane są od 15 do 24 lipca w amerykańskim Eugene, w stanie Oregon, na najmniejszym stadionie w swojej historii. Mowa o Hayward Field mieszczącym jedynie 12 650 widzów.

Reklama

Niewielki stadion w nie największym mieście

Impreza rozgrywana co dwa lata począwszy od 1983, roku gościła na tak znamienitych obiektach jak rzymskie Stadio Olimpico, podparyski Stade de France, czy pekińskie „Ptasie Gniazdo” z Igrzysk Olimpijskich w 2008. Zdarzały się też edycje na mniej spektakularnych stadionach, takich jak Ullevi w Goeteborgu czy Yanmar Nagai Stadium w Osace.

Tym razem, najlepsi lekkoatleci świata będą rywalizować na, można powiedzieć „stadioniku”. Zwłaszcza w porównaniu z niektórymi z poprzedników lub wielotysięcznymi gigantami jakich jest w USA naprawdę sporo. 12 500 widzów to pojemność, która stawiałaby Hayward Field poza TOP 10 Ekstraklasy! Oprócz tego, Eugene w Oregonie to nie Nowy Jork, Los Angeles czy inna metropolia bardziej nadająca się na gospodarza imprezy światowej klasy. Dlaczego więc lekkoatletyczne święto zawędrowało właśnie tam?

Hayward Field© Chris Schiemann (CC BY-SA 4.0)

Wielka historia

Ponieważ Eugene ma coś, czego nie ma żadne inne miasto w USA. Całkowicie zasłużony status Mekki amerykańskiej lekkoatletyki. Jest tak z powodu stadionu Hayward Field i mieszkańców miasta, którzy sprawiają, że Eugene jest powszechnie znane w świecie amerykańskiego sportu jako „Track Town” - w dość swobodnym tłumaczeniu: „Miasto Bieżni”. To tutaj po raz pierwszy zaczęto uprawiać w USA jogging, co sprawia, że tutejsi mieszkańcy mają dosłownie bzika na punkcie biegania! W całym, liczącym około 176 000 mieszkańców mieście, rozsianych jest mnóstwo specjalnych tras biegowych.

To tutaj również, powstała w 1964 roku firma Nike, założona przez oregońskiego lekkoatletę Phila Knighta i jego trenera Billa Bowermana. Ten drugi, trenował w sumie 31 amerykańskich olimpijczyków i do dziś ma status ojca amerykańskiej lekkoatletyki. W 2000 roku na stadionie odsłonięty został jego pomnik.

Hayward Field© Chris Schiemann (CC BY-SA 4.0)

Legenda zaklęta w śmiałej, lekkiej formie

Stary stadion Hayward Field zainaugurowany w 1919 roku i istniejący do 2018, skromny - liczący 10 500 miejsc, posiadał dwie zadaszone trybuny. Jego następca - nowy Hayward Field, na którym odbywa się obecna impreza, jest nowoczesnym obiektem o interesującej formie. Najbardziej wyróżniającym go elementem jest wieża, mająca imitować znicz olimpijski, znajdująca się w północno-wschodnim narożniku obiektu. Elewacja wieży pokryta została perforowanymi, metalowymi panelami z wizerunkami najwybitniejszych postaci, które związane były z tym obiektem.

Uwagę przykuwa również dach kryjący jedynie górne partie widowni. Jego konstrukcję tworzy 76 zakrzywionych, drewnianych żeber, wraz ze stalowym szkieletem. Całość jest pokryta przepuszczającym światło, kopolimerowym (ETFE) materiałem. Nieregularna, owalna bryła stadionu nadaje całości wrażenie otwartej i lekkiej struktury.

Hayward Field© Rick Obst (CC BY 2.0)

Reklama