Japonia: Rusza budowa Nagasaki Stadium City

źródło: StadiumDB.com; autor: Rafał Dadura

Japonia: Rusza budowa Nagasaki Stadium City Cały projekt ma objąć powierzchnię 75 000 m², na której oprócz stadionu znajdzie się przylegająca do niego arena, a także hotel, biura i skrzydło handlowe. Obiekt w japońskim Nagasaki ma być gotowy już w 2024 roku, a póki co na placu budowy odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego.

Reklama

Prywatna inwestycja ale o publicznym charakterze

Inicjatorem całego przedsięwzięcia przewidującego stworzenie Nagasaki Stadium City Project jest japońska firma zajmująca się handlem detalicznym Japanet Holdings z siedzibą w Sasebo. Całość jest dość rzadko spotykaną formą całkowicie prywatnego projektu, który jednocześnie stanowić będzie motor rozwoju regionalnego o charakterze publicznym. Piłkarskim gospodarzem stadionu będzie występujący w drugiej klasie rozgrywkowej klub V-Varen Nagasaki.

Nagasaki Stadium City© Nagasaki Stadium City Project

Stadion będzie obiektem typowo piłkarskim, o dwóch poziomach trybun, które pomieszczą w sumie 20 000 widzów. Niemal całkowicie zadaszony obiekt będzie stanowił część większej konstrukcji, w skład której wejdzie też górujący nad trybuną główną hotel. Jego goście będą mieli niepowtarzalny widok na cały stadion oraz boisko, i to z wysokości niedostępnej dla kibiców na trybunach!

Zjazd na linie i wielofunkcyjna hala 

Oprócz tego, w kompleksie znajdzie się też centrum handlowe, które ma być głównym elementem inwestycji przyciągającym gości w dni, w które nie będą rozgrywane mecze. Inną z atrakcji oferowanych przez obiekt w Nagasaki będzie możliwość zjazdu na linie nad stadionem, co jest rozrywką znaną również z kilku polskich stadionów.

Nagasaki Stadium City© Japanet Holdings

Nie można nie wspomnieć również o innej, w pełni funkcjonalnej arenie sportowej, która będzie integralną częścią kompleksu Nagasaki Stadium City Project. Chodzi o wielofunkcyjną halę na około 6 000 miejsc, która na co dzień będzie domem dla profesjonalnego klubu koszykarskiego Nagasaki Velca.

Początkowo szacowano, że projekt będzie kosztował 70 mld jenów (427,4 mln £ / 493,6 mln €), ale ze względu na zmiany w planowaniu i rosnące koszty materiałów szacuje się, że ostateczny koszt przekroczy 80 mld jenów.

Reklama