Igrzyska Olimpijskie: MKOl z nowymi zaleceniami w sprawie obiektów olimpijskich

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Dadura

Igrzyska Olimpijskie: MKOl z nowymi zaleceniami w sprawie obiektów olimpijskich Tak zwane „białe słonie” to areny zbudowane w celu organizacji igrzysk olimpijskich, które po imprezie niszczeją nieużywane, generując koszty. Z czasem mogą stać się utrapieniem dla miast i regionów, które muszą je utrzymywać. MKOl dostrzegł ten problem i zaleca, by nie budować wielkich stadionów tylko na igrzyska.

Reklama

Londyn chlubnym wyjątkiem

London Stadium, zbudowany na igrzyska olimpijskie w 2012 roku, został przebudowany zyskując między innymi nowy dach i dzisiaj jest domem West Ham United. Stadion wciąż jednak może zostać przekształcony w obiekt z bieżnią lekkoatletyczną poprzez przesunięcie specjalnych, ruchomych trybun. To znakomity przykład tego jak projektować wielkie obiekty, które najpierw sprawdzają się jako areny igrzysk, by później z powodzeniem służyć innym celom

Londyn to jednak dość wyjątkowy przykład. Nie wszędzie obiekty zbudowane na igrzyska są wykorzystywane z równie wielkim pożytkiem co tam. Przykładem w różnym stopniu mogą być stadiony np. w Atenach czy Rio. Pamiętać też trzeba, że organizacja igrzysk wiąże się z budową nie tylko jednego, wielkiego stadionu, ale też przynajmniej kilkunastu innych, specjalistycznych aren. MKOl w pełni zdaje sobie z tego sprawę i dążąc do tego, by największa impreza sportowa świata była bardziej zrównoważonym przedsięwzięciem, wydał właśnie stosowne zalecenia. 

London Stadium© IAKS

Przyszłe igrzyska muszą być bardziej zrównoważone

Jacqueline Barrett, która jest dyrektorem MKOl ds. przyszłych gospodarzy igrzysk olimpijskich, podkreśliła, że miasta, które chcą zorganizować olimpiadę, powinny dążyć do wykorzystania istniejących lub w ostateczności budować, ale tymczasowe obiekty do przeprowadzenia zawodów. Oczywiście MKOl nie jest przeciwny budowaniu nowych stadionów i hal, ale nalega, by przyszli organizatorzy olimpiad przedstawili solidny plan ich wykorzystania po imprezie.

W porównaniu z pełnymi gigantomanii igrzyskami w Pekinie w 2008 czy zimowymi w Sochi w 2014, to zupełnie nowe podejście. Jeśli chodzi o kolejne edycje letnich igrzysk olimpijskich, znacznie zmniejszono liczbę planowanych budów. W Paryżu na 2024 rok tylko 5% obiektów będzie zbudowanych od nowa.

Cztery lata później, w Los Angeles, igrzyska odbędą się bez budowy ani jednego nowego, stałego obiektu. W obydwu przypadkach stadiony które będą głównymi arenami igrzysk istnieją od dawna. W Paryżu będzie to zbudowany na mundial w 1998 Stade de France, a w Los Angeles powstały w 1923 Memorial Coliseum, który olimpiadę będzie gościł, jako pierwszy na świecie, po raz trzeci!

Pełny raport MKOl na temat obiektów olimpijskich: Raport MKOl

Memorial Coliseum© Richard Unten (cc: by)

Reklama