Polska: Żużel powrócił do Piły. 7 000 kibiców na meczu Polonii

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Polska: Żużel powrócił do Piły. 7 000 kibiców na meczu Polonii Blisko trzyletnia przerwa w rozgrywaniu zawodów pokazała jak bardzo pilanie tęsknili za czarnym sportem. Na inaugurację sezonu na własnym torze Budmax-Stal Polonia podejmowała łotewski Lokomotiv Daugavpils, a zmaganiom przyglądał się niemal komplet widzów.

Reklama

Niedziela 24 kwietnia 2022 to ważna data w historii pilskiego żużla. Tego dnia, po wielu miesiącach przerwy, w mieście wreszcie rozegrano pierwsze zawody drużynowe w ramach 2. Ligi Żużlowej. Zawodnicy Polonii po porażce w Poznaniu zmierzyli się na własnym obiekcie z Lokomotivem Daugavpils. Spotkanie zakończyło się podziałem punktów.

Stadion żużlowy w Pile© Adam Pietrzak (Bajkowa Piła)

Trzeci poziom rozgrywkowy a także znaczna przegrana w poprzednim meczu mogły budzić obawy co do tego, czy publiczność dopisze. Okazały się one zupełnie nieuzasadnione, ponieważ trybuny stadionu przy ul. Bydgoskiej pękały w szwach. Na widowni zasiadło prawie 7 000 widzów, a do kompletu zabrakło naprawdę niewiele. Dobitnie pokazuje to, jak wielki był w mieście głód czarnego sportu. 

Radość z powrotu żużla do Piły mógł popsuć sam wynik spotkania, w którym zawodnicy Polonii przez większość czasu prowadzili, ale po nieco słabszej końcówce musieli zadowolić się jedynie remisem. Kibicom to jednak nie przeszkadzało i z entuzjazmem przyjęli pierwszy wywalczony w sezonie punkt. Mecz z Lokomotivem był zarazem inauguracyjnym dla stadionu Polonii po wymianie nawierzchni i band.

Stadion żużlowy w Pile© Adam Pietrzak (Bajkowa Piła)

Historia żużla w Pile w ostatnich latach była niezwykle trudna. W 2019 podjęto decyzję, o wycofaniu z rozgrywek klubu KŻ Polonia Piła z powodu problemów finansowych. W jego miejsce powołano obecną ZKS Polonię i w 2022 zgłoszono do 2. Ligi Żużlowej. Władze miasta planują modernizację obiektu przy Bydgoskiej. Projekt ma uzyskać dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład na kwotę 16,65 mln zł, a prace mają się rozpocząć już jesienią tego roku.

Reklama