Anglia: Nowe Old Trafford? Konsultanci analizują możliwości

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Zagrobelny

Anglia: Nowe Old Trafford? Konsultanci analizują możliwości Rozbudowa kultowego obiektu czy postawienie zupełnie nowego stadionu dla 90 000 kibiców? Włodarze Manchesteru United stoją przed jedną z najważniejszych decyzji w historii klubu. Pomoże im międzynarodowy zespół doświadczonych konsultantów.

Reklama

Teatr Marzeń rozpala wyobraźnię kibiców piłkarskich na całym świecie. Obojętnie, czy „Czerwone Diabły” walczą o tytuł mistrzowski w Premier League, czy okupują miejsce w środku stawki - trybuny tego charakterystycznego stadionu zawsze wypełniają się do ostatniego miejsca.

Old Trafford© Our Vale

Właściciele United potrafią liczyć i wiedzą, że inwestycja w stadion prędzej czy później zwróci się dzięki przychodom z biletów. Budowa nowego obiektu lub gruntowna przebudowa obecnego to także dobry ruch wizerunkowy. Old Trafford jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych aren na świecie, ale jednocześnie odstaje od wielu nowocześniejszych obiektów w Anglii i całej Europie.

Ostatnia ważna modernizacja miała tu miejsce w 2006 roku. Uważam, że Manchester United powinien zawsze być w czołówce, jeśli chodzi o stadion i mieć najlepszą infrastrukturę. A oni zostali w tyle - powiedział ostatnio Gary Neville, legenda „Czerwonych Diabłów” i zawodnik, który spędził w tym klubie całą karierę.

Old Trafford© Adam Koprowski

Neville jest wśród zwolenników budowy nowego stadionu na ok. 90 000 miejsc. Najbardziej prawdopodobna wydaje się jednak modernizacja obecnego obiektu, a dokładnie gruntowna przebudowa południowej trybuny Sir Bobby’ego Charltona. Według wstępnych szacunków takie rozwiązanie wygeneruje dodatkowe 15 000 krzesełek, co uczyniłoby z Old Trafford trzeci największy stadion w Europie (88 000 miejsc siedzących), po Camp Nou (99 354) i Wembley (90 000).

Oprócz południowej trybuny, do remontu trafiłyby najpewniej przestrzenie biurowe klubu z Manchesteru. Koszt wszystkich prac - jak donoszą brytyjskie media - szacowany jest na ok 200 mln £. Finansowanie zapewnić ma zewnętrzna pożyczka. Zadłużenie klubu w takim przypadku będzie już znaczne, bo ostatni rok „Czerwone Diabły” zamknęły z długiem sięgającym 495 mln £.

Old Trafford© Adam Koprowski

Ostatecznych decyzji rodzina Glazerów, amerykańscy właściciele United, jeszcze nie podjęła. Pomóc mają im zewnętrzni konsultanci z firmy Populous. Na stronie internetowej przedsiębiorstwa pojawił się już oficjalny komunikat w tej sprawie.

W oświadczeniu czytamy: Natychmiast rozpoczną się prace nad opracowaniem opcji dla Old Trafford i zbadaniem ich wykonalności. Kibice będą w centrum procesu, który rozpoczniemy od spotkania z radą kibiców Manchesteru United jeszcze w tym miesiącu.

Reklama