Nowy stadion: Misa na daktyle wciąż czeka na pierwszy mecz

źródło: Stadiony.net; autor: Tomasz Sobura

Nowy stadion: Misa na daktyle wciąż czeka na pierwszy mecz Do rozpoczęcia MŚ 2022 zostało nieco ponad 9 miesięcy. Wszystkie obiekty są już gotowe, ale nie wszystkie zostały oficjalnie zainaugurowane. Na „chrzest” czeka wciąż Lusail Stadium - arena finału.

Reklama

Ukończony rok później niż planowano

Lusail Stadium to największy stadion na Bliskim Wschodzie. 80-tysięczny obiekt wybudowano na przedmieściach stolicy kraju (15 km na północ od centrum Ad-Dauhy) w futurystycznym Lusail, które jest w budowie od 2006 roku i ma docelowo stać się miastem liczącym ponad 200 tys. osób.

Wstępna koncepcja obiektu, przy okazji prezentacji kandydatury Kataru do organizacji MŚ 2022 zakładała dach, który miał mieć możliwość zwijania i rozwijania nad widownią. Ta funkcja jednak okazała się zupełnie nierealna do zastosowania w praktyce.

Lusail Stadium, Lusail City© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Prace przygotowawcze rozpoczęto w 2015 roku, a właściwa budowa wystartowała 11 kwietnia 2017 roku. Co wyjątkowo rzadko zdarza się w wielkich turniejach, ostateczna koncepcja była długo utrzymywana w tajemnicy. Jej oficjalna prezentacja przypadła na grudzień 2018 roku, a więc w momencie gdy roboty były już na zaawansowanym etapie.

Początkowo stadion miał być ukończony w 2020 roku, ale ostatecznie prace trwały o rok dłużej. 20 listopada 2021 roku przedstawiciele Najwyższego Komitetu poinformowali na konferencji prasowej o zakończeniu robót na stadionie. Tym samym dumnie zakomunikowali światu, że wszystkie areny Mundialu 2022 są gotowe.

Organizatorzy turnieju, jak to zwykle mają w zwyczaju, nie ujawnili kosztu powstania areny. Wiemy jedynie, że w momencie podpisywania kontraktu na wykonawstwo z konsorcjum katarsko-chińskim (HBK Contracting, China Railway Construction Corporation), koszt ten był szacowany na 767 mln $ (wtedy 2,9 mld zł).

Lusail Stadium, Lusail City
© Palácio do Planalto

„Złota” elewacja stadionu inspirowana lokalną kulturą

Lusail Stadium jest posadowiony prawie idealnie na planie koła. Z zewnątrz jego bryła przypomina ogromną misę, co ma być nawiązaniem do tradycyjnego naczynia na suszone daktyle. Konstrukcja misy okalającej trybuny waży aż 30 tys. ton i ma średnicę 310 m.

Na złocistej fasadzie obiektu występują misterne trójkątne wzory inspirowane dawnymi katarskimi lampami. Efekt ten został osiągnięty dzięki 4200 trójkątnym płytom aluminiowym o łącznej powierzchni 60 tys. m2. Całość jest połączona z główną konstrukcją stalową areny za pomocą 4672 łączników.

Na uwagę zasługuje również ogromny dach, który co prawda nie jest rozsuwany, ale membrana została napięta w taki sposób, by stworzyć kolejny ornament - setki rombów. Membrana dachowa ma powierzchnię 45 tys. m2, co czyni ją jedną z największych konstrukcji tego rodzaju. Projekt zadaszenia jest uważany za jeden z najbardziej złożonych systemów konstrukcji kablowo-membranowych na świecie.

Lusail Stadium, Lusail City
© Palácio do Planalto

Widownia o pojemności netto wynoszącej 80 000 miejsc (technicznie jest możliwe dodanie 5-6 tys. krzesełek więcej) została podzielona nie na trzy poziomy - jak sugerowały konsultacje w trakcie prac projektowych - lecz na dwa. Każdy z nich posiada wewnętrzny podział na połowy, by usprawnić komunikację i zaoferować optymalne położenie ciągów pieszych czy miejsc dla osób niepełnosprawnych.

Po zakończeniu MŚ 2022 część siedzisk z Lusail Stadium zostanie zdemontowana i przekazana za granicę do krajów rozwijających się. Stadion ma być częściowo przekształcony w miejsce użyteczności publicznej. Powstaną szkoły, sklepy, kawiarnie, kliniki medyczne i obiekty sportowe. Wszystko to będzie się znajdować pod dachem, który ma być zachowany ze stadionu piłkarskiego.

Lusail Stadium, Lusail City
© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Reklama