Chile: Ważny krok Universidad Católica w kierunku nowego stadionu

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Chile: Ważny krok Universidad Católica w kierunku nowego stadionu „Krzyżowcy” są blisko zdobycia czwartego z rzędu mistrzostwa kraju. Poza boiskiem również jest nie najgorzej, gdyż klub w tym miesiącu otrzymał zgodę środowiskową na budowę nowego obiektu.

Reklama

Kluczowe dokumenty już podpisane

Aktualny mistrz Chile zamierza zbudować arenę na 20 000 widzów w miejscu obecnego stadionu. Projekt nie ma jeszcze dopiętego finansowania, ale jak podkreślają władze klubu, jest już tego bliski.

Jednym z dokumentów, jakie pomogą przekonać niezdecydowanych inwestorów jest wspomniana zgoda środowiskowa, która została wydana przez Komisję Oceny Oddziaływania na Środowisko Regionu Metropolitalnego. Podmiot ten zatwierdził pozwolenie dla klubu w wyniku jednomyślnej decyzji.

Estadio San Carlos de Apoquindo, Santiago© IDOM

Urzędnicy stwierdzili, że budowa areny spełnia wszystkie wymagania określone dla wschodniej części miasta. Cała procedura rozpoczęła się we wrześniu 2020 roku od konsultacji z władzami różnego szczebla, stowarzyszeniami sąsiedzkimi, a także kibicami.

Kolejnym istotnym krokiem dla przyspieszenia powstania stadionu jest przedłużenie do 2069 roku umowy koncesyjnej pomiędzy Universidad Católica a Cruzados, który jest podmiotem zarządzającym sekcją piłkarską klubu.

Universidad Católica poświeci następne miesiące na znalezienie brakującej kwoty na realizację projektu budowy stadionu, który wyceniono na 30 mln $ (aktualnie 124,9 mln zł). Ile dokładnie jeszcze brakuje, władze klubu nie podały.

Estadio San Carlos de Apoquindo, Santiago
© IDOM

Budowa ruszy w pierwszych miesiącach 2022

Prace mają rozpocząć się w marcu lub kwietniu przyszłego roku. Wtedy też „Krzyżowcy” wyprowadzą się z Estadio San Carlos de Apoquindo. Prawdopodobnie nowym domem zespołu przez co najmniej rok będzie Estadio Nacional de Chile, choć kierownictwo klubu nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji. Jest to jednak preferowana opcja.

Sporym problemem jest fakt, że stadion reprezentacyjny jest obecnie przebudowywany i nie wiadomo, czy będzie gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wszystko wskazuje na to, że na Estadio San Carlos de Apoquindo uda się jeszcze zacząć nowy sezon i rozegrać pierwsze mecze w ramach rozgrywek Copa Libertadores.

Stadion „Krzyżowców” musi zostać ukończony przed październikiem 2023, gdyż wtedy ruszają Igrzyska Panamerykańskie, a Santiago jest ich organizatorem. Arena ma być neutralna dla środowiska naturalnego dzięki mniejszemu zużyciu wody i budowie małej oczyszczalni ścieków. Ponadto część konstrukcji dachu będzie wykonana z drewna.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama