Australia: Sydney Football Stadium coraz bliżej ukończenia

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Australia: Sydney Football Stadium coraz bliżej ukończenia Budowa stadionu wkracza w decydującą fazę. Wszystko wskazuje na to, że otwarcie nastąpi jesienią przyszłego roku. Wstępnie planuje się rozegranie na obiekcie przyszłorocznego finału National Rugby League.

Reklama

Sydney Football Stadium o pojemności 42 500 miejsc zastąpi Allianz Stadium, który został zburzony w 2019 roku. Docelowo pojemność areny będzie o 1 500 miejsc mniejsza niż jej poprzednika, jednak widzowie będą mieli do dyspozycji wygodniejsze foteliki i więcej miejsca na nogi. Instalacja krzesełek już się zresztą rozpoczęła. Na środkowym poziomie trybuny południowej zamontowano pierwsze 900 siedzisk, a do połowy 2022 roku zainstalowane będą już wszystkie krzesełka na obiekcie.

Ponadto wystartowały roboty związane z montażem dachu. Rozpoczęto od trybun południowej i północnej (znajdujących się za bramkami), gdzie jest już wyraźnie zarysowany szkielet. Kolejnym krokiem będzie przykrycie konstrukcji membraną. Zadaszenie ma sięgać dalej niż pierwszy rząd widowni, a sam dach będzie lekko opadał do wewnątrz. To rozwiązanie projektowe skutecznie ochroni kibiców przed wiatrem i deszczem.

Wcześniej zakończono prace na żelbetową konstrukcją trybun, natomiast fasady budynku nabiorą ostatecznego kształtu do końca listopada. Kolejną dobrą wiadomością jest zapowiedź powstania parkingu podziemnego na 1 500 pojazdów, placów zabaw i przestrzeni rekreacyjnych pośród zieleni.

Rok 2022 w większości upłynie na robotach wykończeniowych wewnątrz stadionu, a co za tym idzie żurawie z placu budowy powinny zniknąć w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Wygląda na to, że budowa nadrobiła już wszystkie opóźnienia spowodowane zatrzymaniem prac przez pandemię.

Sydney Football Stadium ma służyć na co dzień dwóm drużynom rugby (New South Wales Waratahs i Sydney Roosters), a także piłkarzom Sydney FC, występującym w A-League. Istnieje możliwość, że obiekt będą wynajmowały też inne kluby grające w NRL. Ponadto arena gościć będzie Mistrzostwa Świata Kobiet 2023 i Igrzyska Olimpijskie 2032. Wykonawcą robót jest przedsiębiorstwo John Holland, które wyceniło koszt powstania stadionu na 828 mln A$ (2,36 mld zł).

Autor: Tomasz Sobura

 

Sydney Football Stadium© Cox Architecture

Reklama