Barcelona: Reorganizacja projektu Espai Barça

źródło: własne [TS]

Barcelona: Reorganizacja projektu Espai Barça Espai Barça, czyli przestrzeń Barçy to projekt, którego najważniejszą częścią składową jest przebudowa Camp Nou. W ostatnich dniach klub zaprezentował nowe aspekty swojej długoterminowej wizji.

Reklama

Finansowanie jeszcze nie zatwierdzone

Od przedstawienia projektu przebudowy Camp Nou minęło ponad 5 lat, a koncepcja autorstwa japońskiej pracowni Nikken Sekkei zdążyła się już lekko zestarzeć. W momencie prezentacji mówiło się, że koszt robót wyniesie nieco ponad 600 mln € (wtedy 2,5 mld zł). W kolejnych latach wycena prac budowlanych poszła w górę o kolejne 200 mln €.

W niedzielę FC Barcelona przedstawiła kolejną aktualizację nowego Camp Nou. Koszt modernizacji samego tylko stadionu ma wynieść 900 mln € (4,1 mld zł), a dodatkowe 600 mln € (2,7 mld zł) pochłonie budowa lub przebudowa obiektów w bezpośrednim sąsiedztwie m.in. Estadi Johan Cruyff (stadion treningowy), Campus Barça (esplanada i budynki towarzyszące) oraz Palau Blaugrana (hala do gier zespołowych). Tym samym łączna wartość projektu Espai Barça wynosi 1,5 mld €.

Nou Camp Nou© FC Barcelona

Walne Zgromadzenie Członków Klubu nie zatwierdziło jeszcze inwestycji. Być może konkrety padną 23 października, kiedy „socios” wrócą do rozmów dotyczących finansowania projektu. Jeśli zaaprobują model ekonomiczny Espai Barça, to na początku 2022 roku powinno dojść do akceptacji projektu.

Tym samym prace budowlane mogłyby się rozpocząć latem 2022 i potrwać do końca 2025 roku. Zainwestowane 1,5 mld € ma się zwrócić z przyszłych przychodów z użytkowania Espai Barça, które mogą wynieść nawet 200 mln € (915 mln zł) rocznie. Po odliczeniu wszystkich kosztów cała inwestycja spłaciłaby się po 35 latach.

Zmiany w projekcie stadionu FC Barcelony

Nowy obiekt zachowa otwarty, śródziemnomorski charakter z szerokimi tarasami. W ramach nowej propozycji klub nie zamierza budować pierwszej kondygnacji trybun od nowa. Poziom ten ma być zoptymalizowany pod względem dostępu kibiców. Znikną podziemne korytarze, a fani nie będą mieli możliwości przemieszczać się między trybunami.

Nou Camp Nou
© FC Barcelona

Od zera powstanie natomiast trzeci poziom trybun, gdzie znajdą się liczne strefy VIP, zamiast lokowania ich po całym stadionie. Jeśli chodzi o miejsca premium, to planuje się wybudowanie tzw. pierścienia VIP pomiędzy drugą a trzecią kondygnacją. Powstanie niezależna, podwójna strefa premium, co znacznie zwiększy pojemność lóż, a tym samym pozwoli na uzyskanie większych przychodów.

Dach stadionu zmieni się w stosunku do poprzedniego projektu. Zainstalowany zostanie system geotermalny oraz system dystrybucji ciepła i chłodu. Dzięki temu obiekt ma się stać przykładem do naśladowania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Ponadto zadaszenie otrzyma panele fotowoltaiczne o powierzchni 30 tys. m2. Wewnątrz stadionu pod dachem umiejscowiony będzie 360-stopniowy ekran, który wzbogaci doznania wizualne kibiców.

Nou Camp Nou nadal jest planowane na 105 000 miejsc. Nie zmieniła się także liczba miejsc parkingowych wokół stadionu, która wyniesie 2 200. Zakładane jest natomiast zwiększenie miejsc postojowych dla rowerów, co idzie w parze z modą na ekologię.

Autor: Tomasz Sobura

Nou Camp Nou
© FC Barcelona

Reklama