Katar 2022: Lusail Stadium na ostatniej prostej

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Katar 2022: Lusail Stadium na ostatniej prostej Dobiegają końca prace na największym stadionie Mistrzostw Świata 2022. We wrześniu ułożono na nim murawę. Mimo szybkich postępów, na inaugurację poczeka do 2022 roku.

Reklama

Zgodnie z zapowiedziami z początku roku, Lusail Stadium miał być ukończony pod koniec trzeciego kwartału 2021. Wygląda na to, że plan zostanie pomyślnie wykonany. Na początku września na przyszłym boisku pojawiły się pierwsze rolki murawy, które zostały rozwinięte na uprzednio przygotowanym podłożu. Ponieważ boisko wyhodowano obok stadionu, transport i układanie trwały tylko parę dni.

Lusail Iconic Stadium, Katar© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Wcześniej, bo 6 maja zakończono montaż złocistej fasady stadionu, która składa się z 4200 trójkątnych płyt aluminiowych o łącznej powierzchni 60 tys. m2. Całość jest połączona z główną konstrukcją stalową areny za pomocą 4672 łączników.

Wykończenie elewacji obiektu nadaje mu wygląd misy na suszone daktyle, a trójkątne wzory na niej, to nawiązanie do tradycyjnych lamp katarskich. Perforowana elewacja ma z kolei nawiązywać do tradycyjnych lampionów (fanar)

Gotowy jest już również dach, którego membrana składa się z setek rombów. Projekt ten jest uważany za jeden z najbardziej złożonych systemów konstrukcji kablowo-membranowych na świecie.

Lusail Iconic Stadium, Katar© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Na swoim miejscu są także krzesełka, których jest ok. 86 000 (80 000 netto). Teraz przyszedł czas na testy i odbiory technicznie. Tempo prac jest na tyle dobre, że z powodzeniem można by otworzyć stadion jeszcze w tym roku. Władze Kataru zdecydowały jednak, że Lusail Stadium jako jedyny zostanie zainaugurowany już w roku Mistrzostw Świata. Podczas turnieju odbędzie się tutaj 10 meczów, w tym finał 18 grudnia 2022.

Lusail Iconic Stadium, Katar© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Po zakończeniu MŚ 2022 część siedzisk z Lusail Stadium zostanie zdemontowana i przekazana za granicę do krajów rozwijających się. Stadion ma być częściowo przekształcony w miejsce użyteczności publicznej. Powstaną szkoły, sklepy, kawiarnie, kliniki medyczne i obiekty sportowe. Wszystko to będzie się znajdować pod dachem, który ma być zachowany ze stadionu piłkarskiego.

Ponadto wokół areny buduje się miasto Lusail o powierzchni 38 km2, którego koszt powstania oszacowano na 45 mld $ (171 mld zł). Zaplanowano wybudowanie domów dla ponad 200 tys. osób, a samo miasto ma być podzielone na 19 dzielnic. Katarczycy zapowiadają, że będzie to najbardziej zaawansowane technologicznie miasto świata. I choć będzie osobnym ośrodkiem administracyjnym, już dziś Lusail jest północnym przedłużeniem Dohy.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama