Bukareszt: Budowa stadionu Dinama ruszy na wiosnę?

źródło: własne [TS]

Bukareszt: Budowa stadionu Dinama ruszy na wiosnę? W ostatnim czasie pojawiły się nowe szczegóły dotyczące przyszłej areny Dinama, a także deklaracje zapowiadające jej rychłe powstanie. Miejmy nadzieję, że tym razem nie są to słowa rzucane na wiatr.

Reklama

Nowy stadion Dinama miał być gotowy na Euro 2020 i służyć jako obiekt treningowy reprezentacjom, przygotowującym się do wspomnianego turnieju. Jego powstanie było ogłoszone wcześniej niż budowa aren Steauy i Rapidu.

Mimo to, ta pierwsza jest już oddana do użytku, druga właśnie przechodzi ostatnie szlify, a stadion Dinama wciąż jest tylko w planach. W dodatku równolegle, jeszcze w 2020, opublikowano dwie osobne koncepcje architektoniczne dla obiektu (wizualizacje poniżej) i nie ma informacji, jak ostatecznie ma wyglądać.

Stadionul Stefan Cel Mare, Dinamo Bukareszt.

Według pierwotnych założeń „Czerwone Psy” miały się wprowadzić na nowy obiekt w 2019 roku. Sama budowa była przewidywana na lata 2017-2019. Niestety prace nie ruszyły, za to kilkakrotnie zmieniała się zakładana pojemność nowej areny, a także jej lokalizacja. To ostatnie było pokłosiem skomplikowanej sytuacji własnościowej kompleksu Cel Mare (tu znajduje się dom Dinama) i licznych procesów sądowych.

Ostatecznie powrócono do pierwotnej wizji, w której nowy obiekt ma powstać w miejscu obecnego stadionu klubu. To umiejscowienie przyszłej areny pozwala na osiągniecie pojemności 33 000 miejsc. Wcześniej rozważana lokalizacja (pobliski welodrom i boisko treningowe) nie dawała takich możliwości ze względu na brak miejsca.

Stadionul Stefan Cel Mare, Dinamo Bukareszt.

Do wiosny 2022 roku Dinamo powinno uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia, dotyczące rozbiórki starego stadionu. Po ich zakończeniu będzie można rozpocząć właściwe prace budowlane, które potrwają od 18 do 24 miesięcy. Koszt inwestycji oszacowano na 90-100 mln € (407-452 mln zł).

Klub podał, że na nowej arenie wszystkie miejsca będą zadaszone. Dla VIP-ów przewidziano 12 lóż, ponad 400 m2 w strefie hospitality, a także oddzielny parking na 200 pojazdów. Zapowiedziano, że przedstawiciele prasy będą mieli komfortowe warunki na przestronnej trybunie głównej, podobnie jak personel techniczny, oficjele i organizatorzy. Dla zawodników zaplanowano 4 szatnie.

Na czas budowy Dinamo będzie musiało się wynieść ze starego stadionu, być może nawet z Bukaresztu. Nie wiadomo jeszcze, gdzie „Biało-Czerwoni” będą mieli obiekt zastępczy.

Autor: Tomasz Sobura

Stadionul Stefan Cel Mare, Dinamo Bukareszt.

Reklama