Australia: Aborygeńskie krzesełka na Sydney Football Stadium

źródło: własne [MK]; autor: michał

Australia: Aborygeńskie krzesełka na Sydney Football Stadium Choć do otwarcia nowego stadionu piłkarskiego w Sydney droga jeszcze daleka, to już jest na czym zawiesić oko – wzór krzesełek będzie jedyny w swoim rodzaju, silnie inspirowany rdzennymi kulturami Australii.

Reklama

Sydney FC potwierdziło wybór docelowego układu kolorystycznego krzesełek na Sydney Football Stadium. Zwycięski wzór wyszedł spod ręki znanego artysty Tony’ego Alberta i bazuje na kulturze rdzennych mieszkańców Australii.

Zaproponowana kolorystyka to mozaika w odcieniach koloru niebieskiego (to wspólna barwa Sydney FC, Waratahs i Roosters), z motywami silnie nawiązującymi do natury. Trybuny wzdłuż boiska mają nawiązywać do totemicznego przedstawiania zwierząt o szczególnym znaczeniu dla Aborygenów – jaszczurek (reprezentacja stworzeń lądowych) i wielorybów (reprezentacja bytów morskich).

Sydney Football Stadium - docelowy układ krzesełek© Sydney FC

Za bramkami wzory silnie kontrastują. Z jednej strony to obłość i fale wody, a z drugiej regularny i ostry kształt skał. Ziemia i woda to dwa ścierające się ze sobą żywioły, co ma odzwierciedlać rywalizację zespołów na boisku. Konfrontacyjne zlokalizowanie tych wzorów za bramkami to też nie przypadek.

Wierzę w możliwość podnoszenia naszych codziennych doświadczeń na inny poziom, tworzenia otoczeń, które nas łączą i unoszą. Liczę, że z biegiem czasu Sydney Football Stadium stanie się atrakcją na kulturalnej mapie Sydney – stwierdził Tony Albert. Zaproponowany wzór to pierwsze tak duże nawiązanie do kultury aborygeńskiej na australijskich stadionach, choć motywy znane z kultur lokalnych pojawiały się już w przeszłości.

Sydney Football Stadium - docelowy układ krzesełek© Sydney FC

Sydney Football Stadium jest w budowie już od 14 miesięcy i powoli ku końcowi zbliża się układanie trybun o trzech poziomach. W narożnikach są już główne stalowe dźwigary, na których ma się oprzeć geometryczna rama dachu.

Stadion ma być oddany w trzeci kwartale 2022 i pomieści wówczas ok. 42 500 osób, nieznacznie mniej niż poprzednik w tym samym miejscu. Jego budowa ma pochłonąć 828 mln A$ (dziś ok. 2,36 mld zł). W ostatnim czasie pojawiało się sporo informacji o opóźnieniach w dostawach elementów dachu czy fasad, ale główny wykonawca (John Holland) zaprzecza.

Autor: Michał Karaś

Sydney Football Stadium - docelowy układ krzesełek© Sydney FC

Reklama