Euro 2020: UEFA nie zgodziła się na tęczowe Monachium, ale tęcza będzie

źródło: własne [MK]; autor: michał

Euro 2020: UEFA nie zgodziła się na tęczowe Monachium, ale tęcza będzie Ze zwykłej propozycji zrobiła się dyplomatyczna wojna. Rząd Węgier ucieszył się decyzją UEFA zakazującą tęczowej iluminacji Allianz Areny, ale radość zamierzają zepsuć inni. Stadiony w całych Niemczech zaświecą na tęczowo w ramach solidarności z osobami LGBT na Węgrzech.

Reklama

O tej sprawie nie planowaliśmy pisać, ale przybrała już skalę globalną, więc choćby ze względu na jej rosnące społeczne znaczenie - warto. Zaczęło się od przegłosowania na Węgrzech tydzień temu prawa wzorowanego na rosyjskim, zakazującego „promowania homoseksualizmu wśród osób poniżej 18. roku życia”.

Prawo jest napisane w taki sposób, że może znacząco pogorszyć sytuację osób LGBT na Węgrzech (podobnie jak to miało miejsce w Rosji po 2013). Zareagował na to burmistrz Monachium Dieter Reiter. Zaapelował on do UEFA (to właśnie organizacja obecnie zarządza Allianz Areną) o włączenie tęczowej iluminacji podczas jutrzejszego meczu Niemcy-Węgry, na znak solidarności z osobami LGBT na Węgrzech.

Apel okazał się bardzo kontrowersyjny, nawet rzecznik niemieckiego związku piłki nożnej (DFB) Jens Grittner przyznał, że lepiej byłoby iluminacji użyć w dowolny inny dzień. W sprawę zaangażowało się ministerstwo spraw zagranicznych Węgier. Minister Péter Szijjártó uznał, że to próba „mieszania polityki w sport”. Co ciekawe, nie uznał tak po meczu Węgry-Portugalia, na którym pojawił się baner „Anti-LMBTQ”.

Jeszcze wczoraj UEFA twierdziła, że nie może się odnieść, ponieważ nie wpłynął w tej sprawie żaden oficjalny wniosek. Więc ten wpłynął momentalnie. Dziś europejska federacja oficjalnie odmówiła użycia wielobarwnej iluminacji stadionu, powołując się na „polityczny kontekst”. UEFA zaoferowała jednak inne terminy w trakcie turnieju, w dni niemeczowe (28 czerwca oraz tydzień 3-7 lipca).

Deutsche Bank Park, Frankfurt am Main© Patrik Meyer / Eintracht Frankfurt

Ponieważ takiej decyzji UEFA w Niemczech się spodziewano, doszło do dalszej eskalacji. Rzecznik Eintrachtu Frankfurt Axel Hellmann już wczoraj wieczorem napisał na Twitterze, że jeśli nie Monachium, to inne stadiony będą musiały pokazać te barwy. I zapowiedział podświetlenie Deutsche Bank Parku na tęczowo w środę w trakcie meczu z Węgrami.

Dokładnie takie same kroki podjął miejski operator RheinEnergie-Stadionu w Kolonii. Do listy dołącza Olympiastadion w Berlinie. W chwili pisania tego tekstu również FC Augsburg zapowiedział rozświetlenie swojego stadionu, WWK-Areny.

Autor: Michał Karaś

Reklama