Nowy projekt: Drugi stadion w Płowdiw wkrótce w budowie

źródło: własne [TS]

Nowy projekt: Drugi stadion w Płowdiw wkrótce w budowie Rządowe dofinansowanie zmieniło wiele w kwestii infrastruktury piłkarskiej w Płowdiw. Stadion Botewu już powstaje, a wkrótce rusza budowa obiektu Lokomotiwu, który otrzymał zielone światło od władz miasta.

Reklama

W każdym roku nowa trybuna

Pierwsza koncepcja przebudowy stadionu pojawiła się w 2010 roku, jednak po kilku latach projekt został porzucony. Dzięki dofinansowaniu z rządu centralnego, jakie przyznano miastu Płowdiw w lutym 2020 roku, odżyły plany budowy infrastruktury piłkarskiej dla dwóch miejscowych klubów. Botev otrzymał 25 mln lewów (58 mln zł), a Lokomotiv 12 mln (28 mln zł).

Stadion Lokomotiv Plovdiv© Lokomotiv Plovdiv

Stadion Lokomotiv Plovdiv31 grudnia 2020 gmina Płowdiw podpisała umowę z wykonawcą nowego stadionu Lokomotiwu, którym została firma Rudin OOD. Wspomniany podmiot zobowiązał się do wybudowania trzech trybun o pojemności 9000 miejsc za łączną kwotę 10 mln lewów (aktualnie 23 mln zł), czyli o 2 mln lewów mniej niż założony budżet. Czas budowy określono na 1080 dni, a może ona ruszyć już pod koniec maja.

5 maja gmina Płowdiw wydała pozwolenie na budowę, które rozpoczęło bieg 14-dniowego okresu, w którym można się odwołać od jej decyzji. Ponieważ nie było sprzeciwów, można przystąpić do prac przygotowawczych do pierwszego etapu - budowy trybuny „Besika”.

Jej dokumentacja jest już gotowa, natomiast prace nad szczegółową dokumentacją techniczną dwóch kolejnych trybun są w toku („Sportklub” i trybuna południowa). Trybuna centralna pozostanie na razie w fazie koncepcyjnej, gdyż dostępne finansowanie nie pozwala na jej wybudowanie. Gdy powstanie, stadion uzyska łączną pojemność 14 000 miejsc.

Stadion Lokomotiv Plovdiv© Lokomotiv Plovdiv

Tak samo na papierze pozostaje rozbudowa infrastruktury wokół stadionu. Plan zakłada oddanie do użytku jednej nowej trybuny w każdym kolejnym roku budowy. Autorem projektu stadionu jest Inzhproekt OOD.

Besika już w tym roku

Stadion Lokomotiv powstanie w miejsce starego obiektu, który znajduje się w pobliżu parku Lauta, położonego w południowo-wschodniej części miasta. Arena ma się składać z czterech niepowiązanych ze sobą jednopoziomowych trybun, które będą pokryte płaskim dachem. Narożniki pozostaną niezabudowane. Na pierwszy ogień pójdzie trybuna najbardziej zagorzałych fanów, czyli „Besika”.

Stadion Lokomotiv Plovdiv© Lokomotiv Plovdiv

Wspomnianą trybunę wyburzono w 2004 roku, a w ostatnich latach w jej miejscu znajdowała się konstrukcja tymczasowa. Na zapleczu nowej trybuny powstanie muzeum, sklep klubowy i restauracje. Wszystko to ma być umiejscowione na parterze. W związku z zaleceniami UEFA, dach „Besiki” ma chronić przed deszczem przynajmniej 70% widowni. Roboty mają się zakończyć do końca bieżącego roku.

Trybuna główna (centralna) będzie mieć 5 kondygnacji zaplecza, gdzie znajdą się strefy VIP, pomieszczenia administracyjne oraz sala konferencyjna. Przedstawiciele mediów skorzystają z dwóch studiów telewizyjnych, kabin komentatorskich i restauracji. Każda z trybun będzie mieć 26 rzędów, a sektor gości powstanie na trybunie południowej.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama