Nowy projekt: Stadion zaledwie 50 metrów od morza w Shantou

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Nowy projekt: Stadion zaledwie 50 metrów od morza w Shantou Boom stadionowy w Chinach trwa w najlepsze. W końcowy etap wkroczyła budowa w Shantou, gdzie powstaje arena na Azjatyckie Igrzyska Młodzieży 2021. Stadion jest położony tuż nad brzegiem Morza Południowochińskiego.

Reklama

Zakończenie prac w przyszłym miesiącu

Trzecie Azjatyckie Igrzyska Młodzieży odbędą się w listopadzie tego roku. Asian Youth Games Stadium w Shantou ma być główną areną imprezy, gdzie odbędzie się ceremonia otwarcia i zamknięcia. Obiekt o pojemności 22 000 miejsc ma być ukończony już za miesiąc, 31 maja.

Shantou Youth Games Stadium

Budowa realizowana przez China Construction Eighth Engineering Division Corp. rozpoczęła się 31 lipca 2019 roku. Według informacji z 2019 roku powstanie stadionu wraz z halą i centrum konferencyjnym ma wynieść CNY 1,74 mld (1,02 mld zł).

Na etapie projektowania należało wziąć pod uwagę podmokły teren, związany z bliskością morza (50 m od brzegu), częste tajfuny w tym regionie Chin, a także erozję solą w atmosferze. Wiązało się to z zastosowaniem odpowiednich materiałów ze stali nierdzewnej i rozwiązań budowlanych zwiększających odpornośc na warunki atmosferyczne.

Shantou Youth Games Stadium

Budowa była kilkukrotnie zawieszana z powodu trzech tajfunów i pandemii koronawirusa. Pierwotny termin oddania inwestycji ma być jednak zachowany, gdyż na placu budowy pracuje na 3 zmiany 1500 robotników.

W tym momencie kończy się proces instalacji dachu, co było przedsięwzięciem niezwykle precyzyjnym, gdyż największy margines błędu wynosił zaledwie 8 mm. Prace nad dachem rozpoczęły się 12 lipca zeszłego roku od zamontowania największej z kratownic. 30 sierpnia ukończono główną konstrukcję stalową stadionu.

Gotowe są także prefabrykowane trybuny, których montaż rozpoczął się w listopadzie. Także w tamtym miesiącu rozpoczął się proces podnoszenia dachu. Po 31 maja planowane są drobne roboty związane z instalacjami przeciwpożarowymi, wodnymi i elektrycznymi.

Shantou Youth Games Stadium

Co wiemy o nowym stadionie?

Obiekt powstaje w stworzonej „na morzu” dzielnicy Tagangwei, będącej częścią miasta Shantou w prowincji Guangdong. Stadion jest częścią pierwszej fazy inwestycji East Campus of Shantou University and the Asian Youth Conference Venue Project, która także obejmuje budowę hali gimnastycznej na 8000 miejsc, centrum konferencyjnego, boiska treningowego i platformy zewnętrznej do wydarzeń plenerowych.

Shantou Youth Games Stadium

Budowa na terenie podmokłym wiązała się ze sporym wyzwaniem. Położenie fundamentów stadionu i pobliskiej hali poprzedziło wbicie 2768 pali rurowych. Najbardziej charakterystycznym elementem Asian Youth Games Stadium jest dach.

Sam projektant opisuje go jako „tańczące fale”, co jest naturalnym odniesieniem do wpływu morza na miasto i jego mieszkańców. Ponadto wiemy, że stadion ma mieć dwukondygnacyjne trybuny i bieżnię lekkoatletyczną wokół boiska.

Shantou Youth Games Stadium

Dachy stadionu, hali i centrum konferencyjnego są ze sobą połączone, a całość stanowi jednolitą strukturę. Największa kratownica łukowa obiektu ma 120 m długości i waży 1000 ton. Była ona podnoszona partiami na wysokość, która w najwyższym punkcie przekroczyła 30 m. Ponadto zadaszenie posiada 11 warstw strukturalnych i dekoracyjnych. Całość tworzy wspomniane tańczące fale.

Stadion ma powierzchnię konstrukcyjną 46 600 m2 i cztery kondygnacje naziemne. Centrum konferencyjne o powierzchni zabudowy 19 100 m2 pomieści 1000 osób w głównej sali.

Po zakończeniu Azjatyckich Igrzysk Młodzieży, obiekt ma być wykorzystywany głównie do organizacji wydarzeń lekkoatletycznych.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama