Nowy projekt: Stadion za prawie 50 mln € dla trzecioligowca

źródło: własne [TS]

Nowy projekt: Stadion za prawie 50 mln € dla trzecioligowca Niespełna cztery lata temu klub został reaktywowany i zaczął od piątej ligi. Obecnie gra na trzecim poziomie i liczy na kolejne awanse. Rozwój sportowy idzie w parze z inwestycjami w infrastrukturę. Być może, już za 3 lata Club Atletic Oradea zagra na nowym stadionie.

Reklama

Mistrz Węgier i Rumunii

Tradycje klubu sięgają początków XX. wieku. W 1910 roku narodził się Nagyváradi Atletikai Club, który znalazł się w strukturach węgierskiego futbolu. W sezonie 1943/44 zdobył nawet mistrzostwo Węgier. Jak to możliwe?

Przed I wojną światowa ziemie obecnej północno-zachodniej Rumunii należały do Austro-Węgier. Gdy granice zmieniły się po II wojnie światowej i Oradea znalazła się w Rumunii, w sezonie 1948/49 wygrała mistrzostwo kraju pod nazwą ICO Oradea. Zresztą na przestrzeni lat nazwa zespołu zmieniała się wielokrotnie.

Nic więc dziwnego, że klub z tak unikalną historią został reaktywowany w 2017 roku. Krok po kroku odbudowuje swoją pozycję sportową i inwestuje w infrastrukturę. W 2020 roku powstał projekt stadionu na 16 291 miejsc.

Stadionul Municipal Oradea© Primaria Oradea, Dico și Ţigănaş

Jego autorami jest zespół Dico și Ţigănaş, znany ze stworzenia koncepcji wielu rumuńskich stadionów, w tym ostatnio Stadionul Municipal Târgu Jiu. To właśnie ów projekt był inspiracją dla nowego stadionu w Oradei. Stadionul Iuliu Bodola, gdzie aktualnie grają biało-zieloni zostanie zburzony w momencie ukończenia budowy nowego obiektu.

Stadion częścią kompleksu sportowego

Budowa obiektu zostanie sfinansowana ze środków publicznych. Na sam stadion pójdzie 34,26 € mln (aktualnie 154 mln zł), a całość wraz hotelem (7,88 mln €), podziemnymi parkingami i placem wokół stadionu (3,54 mln €) powinna zamknąć się w kwocie 45,68 mln € (aktualnie 205 mln zł). Wszystkie wymienione wyżej obiekty będą otoczone zielenią parku.

Stadionul Municipal Oradea© Primaria Oradea, Dico și Ţigănaş

Prace mają rozpocząć się latem 2021 roku i potrwać około 3 lata. Studium wykonalności zostało zatwierdzone na posiedzeniu Rady Gminy, ale to nie koniec. Projekt musi uzyskać wsparcie w komisjach Ministerstwa Robót Publicznych, Rozwoju i Administracji oraz Krajowego Przedsiębiorstwa Inwestycyjnego. Dodatkowo, gmina musi wywłaszczyć ziemie pod stadion, które należą do lokalnego dewelopera.

Stadion będzie częścią kompleksu sportowego-rekreacyjnego położonego pomiędzy ulicami Făgărașului i Traian Blajovici, a także liceum sportowym i ogrodem zoologicznym. Ten ostatni zostanie przeniesiony w inne miejsce, a teren zostanie przekształcony w park.

Stadionul Municipal Oradea© Primaria Oradea, Dico și Ţigănaş

Oprócz stadionu w kompleksie powstaną hala wielofunkcyjna i basen dydaktyczny. Wszystkie wymienione zostaną połączone z istniejącymi budynkami, takimi jak liceum sportowe i kampus uniwersytecki.

Jak będzie wyglądał nowy stadion?

Obiekt będzie miał kompaktowy charakter, z głównym wejściem zlokalizowanym w trybunie zachodniej. Obok wejścia znajdzie się rozległy plac, gdzie widzowie będą mogli gromadzić się przed meczem. Od strony placu, stadion będzie wizualnie wyższy i odpowiednio obniżony w kierunku wschodnim. Na północy znajdzie się hotel z 48 pokojami i centrum konferencyjne, które będą połączone z budynkiem stadionu.

Teren od północy i w przeważającej większości od wschodu będzie okalał park. Od południowego-wschodu mają znajdować się boiska sportowe o różnym charakterze. W podziemiach ma powstać parking na 150 pojazdów. Tam również powstanie wejście na stadion dla sportowców, prasy i VIP-ów. Na parterze znajdą się wejścia dla kibiców, które będą zlokalizowane na całym obwodzie stadionu, a także foyer.

Stadionul Municipal Oradea© Primaria Oradea, Dico și Ţigănaş

Trzy trybuny mają mieć jednopoziomowy układ, z wyjątkiem trybuny zachodniej, która ma mieć 2 dodatkowe kondygnacje. Jednak nie wszystkie miejsca na niej będą dostępne dla zwykłych widzów. Na pierwszej i drugiej kondygnacji znajdą się m.in. strefy VIP, a na trzeciej kondygnacji stanowiska dla prasy oraz TV. W najwyższym punkcie trzecia kondygnacja trybuny zachodniej ma osiągać 14,85 m.

Wszystkie trybuny będą zadaszone, a dach od góry ma być nieprzezroczysty. Nieco niżej, obudowa trybun od wewnątrz stadionu ma być prześwitująca. Oświetlenie znajdzie się pod dachem, aby uniknąć zanieczyszczenia okolicy światłem. Stadion w momencie ukończenia prac powinien uzyskać kategorię IV UEFA.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama