Nowy projekt: Avellino celuje w czołówkę stadionową

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowy projekt: Avellino celuje w czołówkę stadionową To ma być jeden z najlepszych średniej wielkości stadionów we Włoszech. Nie tylko pomieści ponad 20 000 widzów, ale również ponad 20 000 m2 powierzchni komercyjnej!

Reklama

W sobotę doszło do oficjalnej prezentacji nowego projektu we włoskim Avellino. Co prawda klub gra obecnie w Serie C, ale plany ma znacznie bardziej ambitne. Ciekawym zbiegiem okoliczności jest fakt, że Avellino jest w trzeciej lidze tuż za plecami Ternany, która również niedawno pokazała swoją koncepcję stadionu.

nuovo Stadio Partenio, Avellino© US Avellino 1912, GauArena

Prezentacji dokonał osobiście Gino Zavanella, główny autor koncepcji, znany choćby z projektu stadionu Juventusu Turyn czy naszego konkursu Stadium of the Year. Przed jego zespołem jeszcze niemało pracy nad dokumentacją, by umożliwić rozpoczęcie budowy w 2022 roku. Z uwagi na duży zakres inwestycji, roboty mają potrwać nawet 3 lata, na które US Avellino 1912 musiałoby się wynieść na inny obiekt.

Całkowity koszt dziś szacowany jest na 60 mln € (dziś ok. 274 mln zł). Finansowanie inwestycji ma pochodzić w 30% ze środków własnych właścicieli klubu, Gruppo D'Agostino. Resztą zamierzają pozyskać z powołanego właśnie do budowy stadionów Istituto per il Credito Sportivo.

nuovo Stadio Partenio, Avellino© US Avellino 1912, GauArena

Jaki będzie stadion Avellino?

Nowy stadion ma stanąć dokładnie w miejscu poprzednika, zajmując teren nie tylko starego Stadio Portenio, ale również położonego na wschód boiska treningowego. Układ widowni zmieni się fundamentalnie, z owalu na bardzo zwarty prostokąt. Dzięki temu widzowie przybliżą się do boiska bez porównania – z 25 do zaledwie 5,9 m wzdłuż boiska oraz z 42 do 7,9 m za bramkami.

nuovo Stadio Partenio, Avellino© US Avellino 1912, GauArena

Zdecydowana większość funkcji ma się znaleźć na zachodzie, gdzie widownia będzie najbardziej okazała. Tutaj też powstaną aż cztery poziomy hospitality, poczynając od otwartego sektora biznesowego, przez 22 loże ponad nim, aż po restaurację z widokiem na murawę. Dzięki umieszczeniu głównej promenady wewnątrz trybun, stadion można obejść bez odrywania wzroku od boiska, a osoby niepełnosprawne mają dostęp do wszystkich sektorów. W sumie przewidziano dla nich 110 miejsc (+110 dla towarzyszy).

Bryła obiektu ma być prosta i nowoczesna. Fasady pokryją ukośne panele aluminium – pełne lub w postaci siatki. Zachodnia strona doczeka się obfitego przeszklenia, z kolei w dwóch narożnikach (południowy zachód i północny wschód) mogą powstać wielkie ekrany zewnętrzne. Dach również ma być kryty aluminium, poza poliwęglanowymi częściami przezroczystymi.

nuovo Stadio Partenio, Avellino© US Avellino 1912, GauArena

Ponieważ Stadio Portenio stoi na pochyłej działce (od północy teren opada aż o 11 metrów do południowego krańca), architekci wykorzystali ten element, by wyrzeźbić nowe powierzchnie kaskadowo.

Najniżej i najgłębiej ukryty będzie podziemny parking na 850 aut, a nad nim – w miejscu boiska treningowego – przewidziano półotwarte przestrzenie użytkowe. Zaplanowano tu aż 20 000 m2 powierzchni komercyjnych. W stadion, w tym jego zachodnia i południowa część, ma zapewnić ofertę dla wszystkich grup wiekowych i społecznych. Układ powierzchni w głównej trybunie ma być elastyczny, z modułowymi ścianami.

Autor: Michał Karaś

Reklama