Nowy stadion: Roztańczone fasady w Batumi

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowy stadion: Roztańczone fasady w Batumi Miał stać się nową ikoną miasta i już nią jest, nawet jeśli nie udało się otworzyć go zgodnie z planem dla wszystkich widzów. Nowy stadion w Batumi stał się ozdobą wschodzącego kurortu.

Reklama

Tereny wyznaczone pod nowy stadion w Batumi jeszcze dekadę wcześniej były poprzemysłowe, z luźną zabudową. To właśnie tutaj jednak wyznaczono kierunek rozwoju dla funkcji rozrywkowo-rekreacyjnych. Południową ulicę Leonidze pociągnięto niemal do samego bulwaru nad Morzem Czarnym. Tu zaczęły powstawać efektowne fontanny, apartamentowce, hotele i budynki komercyjne. Osobny kwartał o powierzchni 87 000 m2 wzdłuż Leonidze wyznaczono dla nowego stadionu.

Batumi Staidum© შპს სტადიონი - LTD Stadium

Po analizie rynku do współpracy zaproszono turecką pracownię Bahadira Kula, która stworzyła wizję stadionu inspirowanego efektownymi kaukaskimi tańcami wojennymi. W luźnym tłumaczeniu rytmiczna bryła ma nawiązywać do optymizmu i serdeczności miejscowych. Zespół Kula zaprojektował stadion pokryty 76 zachodzącymi na siebie panelami, które faktycznie wizualnie wprawiają budynek w ruch.

Na tyle samo elementów podzielono zadaszenie osadzone na konstrukcji ważącej 3500 ton, dzięki czemu całość współgra ze sobą. Pokryte membraną PCV fasady i dach za dnia są białe, przez co budynek wydaje się jasny i lekki jak chmura. Wieczorem jednak ujawniają się pasy zintegrowanej iluminacji wokół wszystkich paneli fasady. Intensywne, ale i przemyślane oświetlenie wpisuje się w strategię Batumi, które chce być miastem świateł, widowiskowym.

Batumi Staidum© Government of Autonomous Republic of Adjara

Ponieważ stadion stoi wzdłuż nowego reprezentacyjnego bulwaru, architekci zadbali o brak wygrodzeń. Przechodnie mogą podejść do samego obiektu i go dotknąć. Co więcej, najmocniej eksponowana wschodnia część obiektu otrzymała na poziomie ulicy pokaźny pasaż z lokalami komercyjnymi. Dzięki temu przestrzeń żyje każdego dnia. Poza samym stadionem w obrębie wspomnianego kwartału zmieściło się 1200 miejsc parkingowych oraz spory plac z zapewniającymi cień membranowymi żaglami. Sam obiekt zajmuje mniejszość – 30 660 m2.

Zwarta fasada i położony nisko nad trybunami dach zapewniają bezpieczeństwo widzów podczas meczów, ponieważ pogoda w położonym między morzem a górami Batumi jest nieprzewidywalna. Pod ochronną powłoką znajduje się stadion najwyższej kategorii UEFA z hybrydową murawą i widownią podzieloną niemal idealnie na pół – 10 tysięcy miejsc na górnym poziomie i 10 tysięcy na dolnym. Taka skala ma pomóc Dinamu rozwijać się, a w razie potrzeby architekci zapewnili możliwość rozbudowy o 5000 miejsc bez istotnych zmian konstrukcyjnych.

Batumi Staidum© შპს სტადიონი - LTD Stadium

Choć stadion ma służyć również imprezom rozrywkowym, to nie zdecydowano się na dach nad murawą. Powodem były nie tyle koszty, co istnienie nowoczesnej areny koncertowej z zasuwanym dachem na północnym wylocie z Batumi, w kierunku Poti.

Budowa areny rozpoczęła się oficjalnie na początku 2018 roku i miała potrwać 34 miesiące. Realizacja okazała się jednak znacząco szybsza i już na początku 2020 obiekt był fizycznie gotowy. Otwarcia dokonano jednak z końcem października, z racji panującej pandemii COVID-19. Koszt był pierwotnie awizowany na ok. 99 mln lari, ostatecznie jednak doszedł do prawie 144 mln (ok. 160 mln zł w chwili otwarcia), co w skali międzynarodowej wciąż jest dobrą ceną.

Autor: Michał Karaś

Reklama