Nowy stadion: Nowe czerwone serce Çorum

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Nowy stadion: Nowe czerwone serce Çorum Czerwień nie pochodzi wcale od miłości, inspiracją były barwy miejskiego klubu piłkarskiego. Powstał zwarty i ciekawy stadion, ale nie obyło się bez poważnych kontrowersji…

Reklama

Na lokalizację nowej areny piłkarskiej w Çorum na północy Anatolii wybrano południowy wylot z miasta, wzdłuż autostrady Samsun-Ankara, gdzie od wielu lat istniały obiekty sportowe o randze amatorskiej.

Los projektu to historia sięgająca jeszcze 2014 roku. Wtedy to powstała koncepcja autorstwa uznanej stambulskiej pracowni Bahadira Kula, którą miasto zamierzało sfinansować z własnych środków, inaczej niż wiele innych samorządów w Turcji.

Corum Sehir Stadyumu

Dzięki budowie nowej areny w innej lokalizacji miała zwolnić się działka po historycznym domu Çorumsporu, centralnie położonym Dr. Turhan Kılıçcıoğlu Stadyumu. Z jej sprzedaży miasto miało odzyskać wkład w nowy obiekt.

Budowa ruszyła oficjalnie w kwietniu 2016 roku i zgodnie z planem miała zakończyć się w lipcu 2018. Problemem okazały się pieniądze. Choć firma Çakır İnşaat miała dobre tempo, to problemy z rozliczeniem kilka razy wstrzymywały prace. W efekcie, dopiero pod koniec 2019 roku roboty na samym obiekcie ukończono.

Corum Sehir Stadyumu© Çorum Belediyesi

Okazało się wtedy, że trzeba wymienić krzesełka na nowe jeszcze przed pierwszym meczem, ponieważ pierwotnie zainstalowane były wadliwe. Już z nowymi fotelikami obiekt oddano 15 czerwca 2020 roku, a 29 czerwca zarząd nad nim objęło Ministerstwo Sportu i Młodzieży.

Pierwotna umowa na budowę opiewała na niespełna 60 mln TRY. Jednak koszt okazał się znacząco wyższy, a dostępne w miejskiej kasie środki znacznie szczuplejsze. W efekcie część prac rozliczano barterowo, w zamian za atrakcyjne miejskie działki otrzymane przez wykonawcę. Ostatecznie konieczna okazała się pomoc finansowa z państwowej loterii, a koszt - wg danych ze stycznia 2021 roku - rozrósł się do 209 mln TRY (107 mln zł).

Corum Sehir Stadyumu© Çorum Belediyesi

Koncepcyjnie arena dla 15 000 widzów jest prosta i nowoczesna. Choć sportowe losy Çorumsporu nie były łaskawe (dziś są dwa kluby, nowy to Çorum FK, a ten historyczny jest tylko amatorski), to właśnie barwy klubowe były inspiracją dla wybranej kolorystyki. 

Kryty w większości blachą trapezową obiekt ma więc czarno-czerwone fasady i dach, a bryła składa się z wydzielonych części, na czele z wyższą główną trybuną i podkreślonymi wschodnimi narożnikami.

Corum Sehir Stadyumu© Çorum Belediyesi

Widownia jest w całości jednopoziomowa, jedynie po zachodniej stronie nad ostatnim rzędem górują jeszcze dwa piętra zaplecza, w tym miejsca premium. Poza zwykłymi miejscami arena oferuje ok. 2500 miejsc klasy premium i VIP. Cała działka zajmuje prawie 9 hektarów, z czego powierzchnia samego stadionu to 26 230 m2. Pozostałą przestrzeń zajęły miejsca parkingowe (1061 zwykłych i 25 dla niepełnosprawnych).

Stadion posiada ponadto boisko z podgrzewaną murawą, którego wymiary to 110 x 68 m. Obiekt ma jedno wejście dla kibiców gości. Trybuna północna, południowa i wschodnia mają dwa wejścia.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama