Nowy projekt: Stadion inspirowany morzem w Qingdao

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Nowy projekt: Stadion inspirowany morzem w Qingdao Budowa trwa już pół roku, potrwa jeszcze prawie dwa lata. Pod koniec 2022 roku Chińczycy zaprezentują światu kolejny spektakularny stadion. Obiekt będzie nawiązywał w swojej stylistyce do fal unoszonych przez morską bryzę.

Reklama

Co działo się przez ostatnie pół roku?

31 lipca 2020 roku odbyła się ceremonia, która oficjalnie zapoczątkowała budowę w Qingdao. Chińczycy dali sobie na ukończenie obiektu 833 dni, czyli stadion powinien być gotowy w okolicach listopada 2022 roku. Koszt budowy wraz z kompleksem sportowo-rekreacyjnym powinien wynieść CNY 3,24 mld (aktualnie 1,86 mld zł).

Qingdao Youth Football Stadium© CSCEC

Qingdao Youth Football Stadium powstaje w centralnej części dzielnicy Chengyang, która jest częścią miasta portowego Qingdao. Miejscowość ta znajduje się we wschodniej części Chin na półwyspie Szantung i liczy niespełna 4 mln mieszkańców. Obiekt ma być jedną z 10 aren Pucharu Azji, który zostanie rozegrany w Chinach w 2023 roku.

Zakończono już prace ziemne, a budowa weszła w etap tworzenia fundamentów pod trybunę północną i zachodnią. W tym momencie odbywają się prace związane z wnoszeniem głównej konstrukcji stalowej stadionu.

Qingdao Youth Football Stadium© CSCEC

Parametry nowego stadionu w Qingdao

Qingdao Youth Football Stadium, czyli Młodzieżowy Stadion Piłkarski w momencie ukończenia budowy pomieści 50 000 widzów i będzie częścią Park Sports Complex. Trybuny mają mieć dwie kondygnacje i być całkowicie zadaszone. Wejście na stadion dla VIP-ów, sportowców, oficjeli i przedstawicieli mediów ma być zlokalizowane na parterze od zachodniej strony obiektu.

Powierzchnia działki, na której stanie obiekt wynosi 163 000 m2, a całkowita powierzchnia placu budowy liczy 194 000 m2. Wysokość budynku wraz ze stadionowym zapleczem wyniesie 52 m. Rozpiętość dachu w kierunku północ-południe wyniesie około 234 m, a w kierunku wschód-zachód około 197 m. Największy wspornik ma mieć 57 m, a przewidywane zużycie stali ma wynieść około 16 000 ton. Odległość między trybunami a boiskiem ma mieć nie więcej jak 8,5 m.

Qingdao Youth Football Stadium© CSCEC

Skaczące fale źródłem inspiracji

Projekt stadionu czerpie z morskich scenerii, charakterystycznych dla Qingdao. Ponadto ma podkreślać witalność, otwartość i nowoczesność zarówno miasta, jak i jego mieszkańców. Wygląd fasady stadionu to nawiązanie do „skaczących" fal morskich, rytmicznie poruszających się w górę i dół.

Qingdao Youth Football Stadium© CSCEC

Architekci inspirowali się morską bryzą, która delikatnie unosi fale, lekko spieniając wodę. Właśnie dlatego w zewnętrznej kolorystyce obiektu dominuje błękit oraz biel z lekką domieszką szarości. Całość ma opływowy, harmonijny kształt.

Oprócz stadionu powstaje wielofunkcyjna hala treningowa, hala do treningu pływackiego, dwa boiska trawiaste, część handlowa i infrastruktura towarzysząca. Lokale o charakterze komercyjnym mają znaleźć się w podziemiach obiektu, podobnie jak 2000 miejsc parkingowych dla kibiców. Wiadomo także, że na terenie stadionu powstanie muzeum, a sam obiekt będzie zintegrowany ze stacją kolejową.

Autor: Tomasz Sobura

Qingdao Youth Football Stadium

Reklama