Meksyk: Nowy stadion dla Cruz Azul w 2024 roku?

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Meksyk: Nowy stadion dla Cruz Azul w 2024 roku? Meksykańska gmina Tlalnepantla ogłosiła zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Pozwolą one na realizację projektu Punta Azul, którego częścią jest budową stadionu na 50 000 miejsc. Być może gospodarzem nowego obiektu będzie Cruz Azul.

Reklama

Jak nie Cruz Azul, to ktoś inny

Położona na północny zachód od miasta Meksyk (ale leżąca jeszcze w granicach metropolii) Tlalnepantla obwieściła, że na jej obszarze będzie realizowany projekt o wartości 1 mld $ (aktualnie 3,7 mld zł). Ma on być finansowany w całości ze środków prywatnych, a jego najważniejszą częścią będzie stadion piłkarski o pojemności 50 000 miejsc.

Estadio Punta Azul, Tlalnapantla, Mexio

Oprócz niego, ma powstać 500 mieszkań, centrum handlowe i przestrzenie biurowe. Sam stadion, prawdopodobnie będzie kosztował 300 mln $ (aktualnie 1,1 mld zł). Będzie to najdroższy stadion w historii Meksyku.

Grający w Liga MX Cruz Azul od pewnego czasu szuka miejsca pod budowę nowego stadionu. W tym momencie klub rozgrywa swoje spotkania na Estadio Azteca (po przymusowej wyprowadzce z Estadio Azul w 2018), ale umowa na rozgrywanie meczów na tym obiekcie kończy się w 2022 roku. Po upływie tego terminu Cruz Azul będzie musiał znaleźć nowy stadion lub przedłużyć umowę z zarządcami największej areny w kraju.

Estadio Punta Azul, Tlalnapantla, Mexio

Raciel Pérez Cruz, prezydent miasta Tlalnepantla oświadczył, że stadion powstanie bez względu na to, czy będzie tam grała popularna „La Máquina," czy ktoś inny. Otwartość na budowę dużej areny gmina wyrażała już w 2019. Jest on gotowy na rozmowy z władzami Cruz Azul, które nie ukrywają, że są zainteresowane rozgrywaniem meczów na nowym obiekcie w Tlalnepantla. Gdyby nie udało się uzyskać porozumienia z Cruz Azul, rozważa się rozmowy z innymi klubami.

Estadio Punta Azul, Tlalnapantla, Mexio

Estadio Punta Azul, Tlalnapantla, Mexio

Nowy stadion w 2024 roku

Central de Almacenaje Metropolitana SA de CV (MC-2) jest podmiotem odpowiedzialnym za całość inwestycji, kryjącej się pod nazwą Punta Azul. Jego dyrektor generalny, Fernando Arista stwierdził, że Cruz Azul ma otwartą drogę do stania się gospodarzem obiektu. Można powiedzieć, że w chwili obecnej wszystkie zainteresowane strony dążą do tego, aby to aby „La Máquina" rozgrywała tam swoje mecze.

Estadio Punta Azul, Tlalnapantla, Mexio

Budowa stadionu ma trwać 36 miesięcy od chwili uzyskania pozwolenia na budowę. W tym momencie rozpoczęło się załatwianie formalności związanych z uzyskaniem owego pozwolenia, co potrwa co najmniej rok.

Całość inwestycji ma wygenerować 100 000 nowych miejsc pracy. Dużym plusem jest fakt, że obszar na którym będzie realizowana inwestycja Punta Azul, jest dobrze skomunikowany ze stolicą, dzięki kolei podmiejskiej i pobliskiej stacji autobusowej. Całość terenu pod inwestycję znajduje się w rękach prywatnych.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama