Katar 2022: Stadion w Al-Rayyan gotowy na Święto Narodowe

źródło: własne [TS]; autor: michał

Katar 2022: Stadion w Al-Rayyan gotowy na Święto Narodowe Najwyższy Komitet ogłosił, że w dniu Święta Narodowego Kataru, które przypada na 18 grudnia, zostanie zainaugurowany Al-Rayyan Stadium. To już czwarty obiekt Mistrzostw Świata 2022, który został ukończony. Dzień inauguracji jest symboliczny również z tego powodu, że dokładnie za 2 lata od tego dnia zostanie rozegrany finał Mistrzostw Świata.

Reklama

Stadion w Al-Rayyan czwartą ukończoną areną Mistrzostw Świata

Do tej pory zostały oddane trzy stadiony przewidziane na Mistrzostwa Świata 2022: Khalifa International Stadium, Al Janoub Stadium i Education City Stadium. Stadion w Al-Rayyan jest już również gotowy na rozgrywanie meczów piłkarskich. Zainstalowano wszystkie krzesełka (jak pewnie pamiętacie, powstałe częściowo w Polsce!), położono murawę, a także zakończono pracę nad fasadą. Dzięki temu 18 grudnia w finale Amir Cup będą mogły zagrać Al Sadd i Al Arabi.

Okolica podmiejskiego Al Rayyan, w którym znajduje się stadion, jest znana z pustynnych krajobrazów. Ma to swoje odzwierciedlenie w elewacji obiektu. Dodatkowo, strefy hospitality i stoiska handlowe Al-Rayyan Stadium będą miały kształt wydm. Najbardziej charakterystycznym elementem stadionu jest rozświetlona fasada, gdzie znajdą się odwołania do wartości wyznawanych w Katarze, a także elementów charakterystycznych dla krajobrazu kraju. Wśród motywów, jakie mają pojawić się na fasadzie, będą wartości rodzinne, piękno pustyni, rodzima flora i fauna oraz handel lokalny i międzynarodowy.

Al Rayyan Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Siedem meczów mistrzostw. A co później?

Obiekt mający pojemność 40 000 będzie gościł siedem meczów Mistrzostw Świata, począwszy od sześciu spotkań fazy grupowej, a skończywszy na jednym meczu 1/8 finału. Stadion znajduje się obok największego centrum handlowego w kraju. Jest także dobrze skomunikowany z resztą Dauhy dzięki znajdującej się niedaleko stacji metra Al Riffa. To sprawia, że okolica stadionu będzie tętniła życiem, nie tylko podczas rozgrywania meczów piłkarskich.

Co ciekawe, wiele materiałów pochodzących z recyklingu zostało wykorzystanych w budowie Al-Rayyan Stadium. Większość surowców pochodziła z wyburzonego Ahmed bin Ali Stadium, który kiedyś zajmował miejsce obecnego obiektu.

Al Rayyan Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Inżynier Hilal Al Kuwari, prezes Biura Dostaw Technicznych SC, opisał ukończenie stadionu jako ogromne osiągnięcie na drodze do pierwszych Mistrzostw Świata FIFA na Bliskim Wschodzie i w świecie arabskim.

- Ukończono już cztery stadiony, w tym Khalifa, Al Janoub, Education City i Al-Rayyan. Pozostałe cztery zostaną oddane do użytku w najbliższej przyszłości aby dać nam dużo czasu na przetestowanie planów operacyjnych - powiedział Al Kuwari.

Po turnieju modułowa górna kondygnacja obiektu zostanie rozebrana, a krzesełka będą przekazane innym obiektom sportowym w kraju i za granicą. Ten zabieg spowoduje zmniejszenie pojemności stadionu do 20 000. Wiadomo też, że stadion będzie służył grającemu w najwyższej klasie rozgrywkowej Kataru zespołowi Al-Rayyan SC.

Kolorystyka znajdujących się na stadionie krzesełek nawiązuje zresztą do wspomnianego klubu. Okolica stadionu zostanie przekształcona w regionalne centrum sportowo-rekreacyjne z mnóstwem obiektów dla okolicznych mieszkańców. Planuje się udostępnienie im sześciu boisk do piłki nożnej, boiska do krykieta, toru do jazdy konnej i bieżni lekkoatletycznej.

Autor: Tomasz Sobura

Al Rayyan Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Reklama