Niemcy: Volkswagen Arena kończy 18 lat!

źródło: własne [KT]

Niemcy: Volkswagen Arena kończy 18 lat! Stadion wybudowany w 2002 roku skończył w tym miesiącu 18 lat! Niemiecki obiekt na 30 tysięcy miejsc kosztował prawie 240 mln złotych i zastąpił stary VFL Stadion. Pomimo swojego wieku wciąż ma wiele do zaoferowania.

Reklama

Pełnoletni, ale wciąż w dobrej formie

Niezależnie od dojrzałego wieku Volkswagen Arena wciąż ma wiele do zaoferowania. Po 18 latach wymagającej eksploatacji nadal jest w dobrym stanie. Wynika to z dobrego zarządzania, koncentracji na jego ulepszaniu i podjętych inwestycjach.

Tylko w maju 2019 roku, stadion przeszedł kilka istotnych zmian w strefach hospitality. Całkowicie odnowiono stropy w pomieszczeniach VIP, wymieniono wyposażenie przeciwpożarowe oraz całą infrastrukturę technologiczną. Operator stadionu wprowadził również kilka ekologicznych inicjatyw

Wraz z początkiem sezonu 2019/20 w Volkswagen Arena i AOK Stadion, domach męskich i żeńskich drużyn z Wolfsburga, nie można kupić niczego w jednorazowych plastikowych pojemnikach. Ponadto Monster, oficjalny partner akustyczny VfL, zainstalował nowy system dźwiękowy na Volkswagen Arena przed sezonem Bundesligi 2017/18.

Volkswagen Arena - Wolfsburg

Stadion głównie piłkarski

W ciągu ostatnich 18 lat na arenie odbywały się głównie rozgrywki piłkarskie, z nielicznymi muzycznymi wyjątkami. Na oczach 24 tysięcy widzów pierwszy w historii mecz Bundesligi odbył się zaledwie dwa dni po oficjalnej ceremonii otwarcia stadionu. Jest to piłkarski dom dla lokalnego VfL Wolfsburg, zwycięzcy rozgrywek Bundesligi z sezonu 2008/09.

Stadion stracił kilka okazji do organizacji znaczących wydarzeń sportowych na skalę międzynarodową. Niemcy zawsze mogły poszczycić się szerokim wyborem obiektów piłkarskich. W 2006 roku stadion nie został wybrany na gospodarza mistrzostw świata w piłce nożnej. Nie spełnił wówczas oczekiwań organizacyjnych, dokładnie minimalnej liczby 40 tysięcy miejsc, której wymagała wówczas FIFA. Nawet w przypadku mniejszych wymagań (30 tysięcy miejsc), nie został on zakwalifikowany do UEFA Euro 2024, które Niemcy zorganizują na dziesięciu obiektach.

Na pocieszenie obiekt gościł kilka meczów reprezentacji narodowej i tych w ramach europejskich pucharów. Na oczach 16 245 kibiców Wilki pokonały Rapid Bukareszt w 2008 roku. Po raz pierwszy wówczas Volkswagen Arena gościła mecz z europejskiej sceny piłkarskiej. VfL Wolfsburg rozegrał tu też kilka sezonów w ramach rozgrywek UEFA, podczas gdy ćwierćfinał Ligi Mistrzów UEFA przeciwko Realowi Madryt można uznać prawdopodobnie za jedno z najlepszych widowisk. 

Jeśli chodzi o mecze męskiej reprezentacji Niemiec, stadion miał przyjemność je organizować tylko dwukrotnie, po raz pierwszy w 2003 roku. Drugi i zarazem ostatni raz, po 16 latach drużyna narodowa Niemiec zagrała tam towarzysko z Serbią. Tym meczem uświetniono i rozpoczęto nowe partnerstwo marektingowe reprezentacji Niemiec z Volkswagenem.

W 2011 roku Volkswagen Arena była istotną częścią Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kobiet FIFA. Niemieccy kibice wykazali wówczas duże zainteresowanie, zagwarantowawszy znaczną frekwencję. Na stadionie odbyły się cztery mecze turniejowe, na których średnio było 23 576 kibiców. Na obiekcie rozegrano również ostatni, bo przegrany, mecz reprezentacji Niemiec w tym turnieju.

Zaprzyjaźniony z nowymi technologiami

Stadion Wilków stał się pierwszym stadionem Bundesligi, na którym zainstalowano kompletny system LED. 216 indywidualnych reflektorów o mocy 1400W, które zapewniają oświetlenie 2220 luksów, pozwalają na znacznie bardziej zrównoważoną eksploatację obiektu VfL Wolfsburg.

Volkswagen Arena - Wolfsburg© Wojciech Sołyga

Volkswagen Arena była pierwszym stadionem, który wprowadził i testował podczas meczu technologię łączności mobilnej 5G. Wybrani fani mogli przetestować prototyp nowej aplikacji działającej w czasie rzeczywistym. Vodafone i DFL (Niemiecka Liga Piłkarska) stworzyły to rozwiązanie we współpracy z immersive.io, francuską firmą specjalizującą się w podnoszeniu poziomu doświadczeń kibiców za pomocą rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Oprogramowanie umożliwia kibicom śledzenie statystyk meczowych i indywidualnych osiągnięć graczy bezpośrednio na ich smartfonach. Aplikacja ostatecznie pozwoli fanom zobaczyć jak szybko biegnie dany zawodnik, jak udane były jego poprzednie strzały na bramkę lub jaka jest średnia pozycja drużyny na boisku.

System płatności bezgotówkowych na Volkswagen Arena został uruchomiony przed drugą częścią sezonu 2012/13.

Volkswagen Arena jest domem dla VfL Wolfsburg od 2002 roku. Ma pojemność 30 tysięcy miejsc, w tym 8 tysięcy stojących i prawie 1,5 tysiąca biznesowych, 31 lóż VIP i około 100 stanowisk dla niepełnosprawnych kibiców.

Autor: Karol Tatar

Reklama