Bukareszt: Stadionul Steaua formalnie ukończony

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Bukareszt: Stadionul Steaua formalnie ukończony Pod koniec listopada premier Rumunii Ludovic Orban uroczyście dokonał odbioru nowowybudowanego Steaua Stadionul. Nie było to formalne otwarcie stadionu, gdyż jest ono zaplanowane na 9 kwietnia 2021 roku. Obiekt ma służyć występującym w III lidze piłkarzom Steauy Bukareszt.

Reklama

Piłka nożna, rugby, a może też i reprezentacja Rumunii

Oprócz meczów trzecioligowej Steauy na obiekcie będą rozgrywane mecze rugby. Włodarze Steauy zapowiadają zwiększenie nakładów finansowych na tę dyscyplinę sportu, a gra na nowym stadionie na pewno pomoże w rozwoju tej sekcji klubu. Wojskowi rządzący bukaresztańskim klubem będą zabiegać aby na stadionie gościła od czasu do czasu reprezentacja piłkarska Rumunii, np. podczas rozgrywania meczów Ligi Narodów. Wiadomo również, że na Steaua Stadionul będą trenować drużyny, które latem przyszłego roku rozegrają w Bukareszcie mecze na Mistrzostwach Europy.

Stadionul Steaua© Compania Națională de Investiții / CNI Facebook

Na pewno na nowym stadionie nie zagra FCSB, klub który do 2017 roku używał nazwy Steaua Bukareszt. W wyniku przegranego procesu sądowego z rumuńską  armią, ów podmiot stracił prawa do nazwy Steaua i herbu klubowego z charakterystyczną gwiazdą. Drużyna ta dalej będzie rozgrywać swoje mecze na 55-tysięcznym Stadionul Naţional, który jest zdecydowanie za duży na obecne potrzeby klubu.

Data otwarcia (9 kwietnia 2021 roku) jest wybrana nieprzypadkowo, gdyż będzie to dokładnie 47 lat od otwarcia Stadionu Ghencea - legendarnego obiektu, który był świadkiem wielu sukcesów klubu, m.in. zwycięskiej kampanii w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych w sezonie 1985/86. Osoby decyzyjne zaangażowane w budowę stadionu mają nadzieję, że do wiosny 2021 roku sytuacja epidemiologiczna w Rumunii uspokoi się na tyle, że będzie możliwe rozegranie meczu z udziałem publiczności. W tym momencie Steaua gra swoje mecze na boisku nr 5, które jest częścią kompleksu stadionowego klubu.

Stadionul Steaua© Compania Națională de Investiții / CNI Facebook

Zakładaną datę otwarcia potwierdził pod koniec listopada Mădălin Hîncu z CSA Steaua, który powiedział: - Zaczniemy przejmować stadion na początku grudnia, zajmie to około dwóch miesięcy i spodziewamy się, że stadion będzie w pełni gotowy na kwiecień-maj 2021 roku.

Stadion, a także tereny znajdujące się przy historycznym bulwarze Ghencea przechodzą w tej chwili ostatnie prace porządkowo-wykończeniowe. Hybrydowa nawierzchnia została już ułożona, a tablica wyników zainstalowana. Fasada stadionu będzie wieczorami podświetlana na czerwono i niebiesko, czyli w barwach Steauy.

Parametry pojemnościowe i koszt budowy stadionu

Budowa stadionu rozpoczęła się w lutym 2018 roku, a oficjalnie jej zakończenie nastąpiło 30 listopada 2020 roku. Jak na stadion tej wielkości, jest to doprawdy bardzo krótki czas realizacji inwestycji.

Stadionul Steaua to aktualnie największy kompleks sportowy w Rumunii, który zajmuje 82 tys. m2. Sama widownia liczy 31 254 miejsc siedzących. Na terenie stadionu znajdzie swoje miejsce muzeum wojskowe CSA Steaua i hotel z 24 pokojami o łącznej liczbie 48 miejsc noclegowych. Miejsca dla prasy będą usytuowane na szczycie Tribune 1, która będzie spełniać wszystkie standardy UEFA i FIFA. Boisko z hybrydową nawierzchnią ma mieć wymiary 105x68 m.

Stadionul Steaua© Compania Națională de Investiții / CNI Facebook

Początkowo stadion miał mieć kształt gwiazdy, ale na skutek cięcia kosztów znacznie uproszczono pierwotny projekt. Całkowita wartość inwestycji w 2018 roku miała wynieść 301 mln lei (64,5 mln €, 277 mln zł). Po ponownym zatwierdzeniu wskaźników techniczno-ekonomicznych w październiku 2019 roku całkowita koszt budowy stadionu wzrósł do 448 mln lei (94,7 mln €, 415 mln zł). Zmiany w projekcie spowodowały zwiększenie pojemności obiektu z 30 500 do 31 254 widzów. Udało się także zwiększyć liczbę miejsc VIP, z 1420 miejsc przewidzianych w pierwotnym rozwiązaniu do 2678 miejsc.

Nowym stadionem będzie zarządzało Ministerstwo Obrony Narodowej. Steaua Stadionul został wybudowany w niecałe 2 lata, a inwestycja była finansowana w całości ze środków publicznych. Ministerstwo Robót Publicznych, Rozwoju i Administracji zleciło wybudowanie obiektu konsorcjum trzech rumuńskich firm (Terragaz Construct, Concelex, MC General Construct).

Burmistrz Sektora 6 rumuńskiej stolicy, Ciprian Ciucu twierdzi, że nowy stadion Steauy jest idealnie skrojony nie tylko pod potrzeby klubu, ale i też rumuńskiej piłki, jednocześnie wbijając szpilkę w Stadionul Naţional, który jego zdaniem był za drogi. - Kompleks sportowy jest trzykrotnie tańszy od Stadionu Narodowego, wykonany trzykrotnie szybciej przez konsorcjum firm rumuńskich.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama