Londyn: Crystal Palace zacznie rozbudowę w 2022?

źródło: własne [MK]

Londyn: Crystal Palace zacznie rozbudowę w 2022? Po długim oczekiwaniu londyński klub robi postępy w drodze do rozbudowy Selhurst Park. Nowe porozumienie 106 otwiera drogę do umowy z samorządem.

Reklama

W czwartek wieczorem planiści gminy Croydon zapoznali się z treścią tzw. Section 106. To porozumienie zawarte pomiędzy gminą a Crystal Palace, które jest uważane za ostatnią przeszkodę przed rozbudową Selhurst Park o nową główną trybunę.

Nad treścią porozumienia pracowano wiele miesięcy, ponieważ do uzgodnienia było kilkadziesiąt punktów. Chodzi o to, jakie środki zaradcze musi podjąć klub piłkarski, by wynagrodzić mieszkańcom i samorządowi utrudnienia związane z większym stadionem. Selhurst Park ma urosnąć do 34 259 miejsc (wzrost o 8225), a to oznacza większy ruch uliczny, problemy z parkowaniem czy więcej hałasu.

Selhurst Park© Crystal Palace FC / KSS Design Group

Zgodnie z ustaleniami zawartymi w Section 106, Crystal Palace wyłoży pomiędzy 750 tys. a milionem funtów (3,8 – 5 mln zł) na rozwiązania przyjazne dla lokalnej społeczności. Chodzi o chodniki i ścieżki rowerowe, stypendia zawodowe czy usprawnienia transportu publicznego i oznakowania. Poza wskazaną sumą ma być rozbudowa monitoringu wizyjnego.

Uzyskane ze strony klubu zapewnienia uwzględniają bardzo istotne gwarancje mieszkaniowe. Ponieważ do rozbudowy stadionu konieczne będzie zburzenie mieszkań socjalnych, Crystal Palace musi wystąpić z wnioskiem o zburzenie budynku z 12-miesięcznym wyprzedzeniem.

Selhurst Park© Crystal Palace FC / KSS Design Group

Czas jest konieczny na przesiedlenie mieszkańców, a wniosek będzie można złożyć dopiero po podpisaniu umowy między gminą a klubem. Najwcześniej więc pod koniec 2021 będzie można ruszyć z rozbiórką budynku, bez której prace nad rozbudową nie wystartują.

Przypomnijmy, że wstępną zgodę na przebudowę głównej trybuny stadionu Crystal Palace otrzymali jeszcze w 2018 roku. Koncepcja zakłada stworzenie rozległego zaplecza o powierzchni ponad 24,5 tys. m2. Dzięki temu londyński klub ma nawiązać walkę z lokalnymi rywalami pod kątem przychodów z dnia meczowego i pozasportowego wykorzystania stadionu. Dziś Selhurst Park, choć uznawany za bardzo „klimatyczny”, odstaje od czołówki nie tylko pod względem pojemności.

Selhurst Park© Crystal Palace FC / KSS Design Group

Reklama