Sosnowiec: Trybuny nabiorą kształtu za 5 tygodni

źródło: własne [MK]; autor: michał

Sosnowiec: Trybuny nabiorą kształtu za 5 tygodni Pierwszy sektor przyszłych trybun już jest, pozostałe będą pokrywane stopnicami do połowy listopada. Wtedy zobaczymy docelową nieckę widowni nowego stadionu Zagłębia Sosnowiec.

Reklama

Widziane z Górki Środulskiej, trybuny nowego stadionu w Sosnowcu już dziś zdradzają swój przyszły kształt. Wiemy, że korona widowni znajduje się nieco poniżej poziomu 9 metrów (8,7 m) nad gruntem wokół. Wiemy też, że wykorzystano 110 rygli zębatych, by stworzyć obrys widowni wokół boiska.

5 października ruszył montaż stopnic nowych trybun pomiędzy wspomnianymi ryglami. Już po jednym dniu inwestor z radością poinformował, że udało się pokryć pierwszy „sektor” stopniami trybun (zaznaczamy sektor w cudzysłowie, ponieważ nie będzie on pokrywał się z docelowymi sektorami widowni).

W sumie przewidziano 560 prefabrykowanych stopnic. Liczba robi wrażenie, jednak – jak zapewnia prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego Karina Skowronek – wszystkie prefabrykaty będą ułożone do połowy listopada. To termin zgodny z zapowiedziami z wiosny. Wtedy więc zobaczymy trybuny w takim kształcie, jaki pozwoli przyjąć ponad 11,6 tys. widzów.

Rzecz jasna, główna konstrukcja to nie wszystko, poza stopnicami konieczne będzie stworzenie womitoriów i ułożenie prefabrykowanych schodów między sektorami. W sumie prefabrykatów schodowych ma być 553.

Dziś na placu budowy nowego stadionu piłkarskiego widać już kompletny strop pierwszej kondygnacji budynku klubowego. Pierwsze piętro zacznie się wysoko, bo aż na poziomie 5,34m. Ukończony jest również strop trybun na całym obwodzie, tzw. korona.

W Sosnowcu zastosowano szerszy strop, by pomieścić dodatkowe rzędy widowni na konstrukcji stalowej. Mają one niewielkim kosztem podnieść pojemność stadionu do 14 546 fotelików, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Przypomnijmy, że Zagłębiowski Park Sportowy ma obejmować główny stadion piłkarski, halę widowiskową oraz tzw. stadion zimowy, czyli kryte lodowisko z widownią. W tej chwili budowane są dwa pierwsze elementy, wykonawcy lodowiska wciąż nie wybrano. Najtańsza oferta opiewa na ponad 200% oczekiwanej ceny, a to dla Sosnowca niemała zgryzota. Już stadion i hala przekroczyły oczekiwania, a budżet nie jest z gumy.

Zgodnie z podpisanymi umowami stadion piłkarski ma być gotowy w maju 2022. Hala sportowa powinna być ukończona nieco wcześniej, w październiku 2021. Stadion ma wartość umowną 148 mln zł, a hala widowiskowa 57,6 mln zł.

A tymczasem na Stadionie Piłkarskim już dziś 9 pierwszych belek stopnicowych, na których zamocowane będą w przyszłości krzesełka w kolorach ❤️

Reklama